localhost

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
English (United Kingdom)

“Türkiye Mülteci Hakları Koordinasyonu” kuruldu

e-Posta Yazdır PDF

Irak, Iran, Afganistan, Somali gibi ülkelerdeki zulüm ve savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan “mülteci” durumunda kişilere Türkiye’nin uluslararası hukuktan gelen yükümlülüklerine uygun bir şekilde koruma sağlanması için çalışmalar yürüten 7 insan hakları örgütü, bu alandaki işbirliği ve ortak mücadelelerini bundan böyle TÜRKİYE MÜLTECİ HAKLARI KOORDİNASYONU zemininde yürütecek.

Koordinasyon, 7 örgütün mülteci hakları alanında kendi bünyelerinde yürüttüğü çalışmalara ek olarak, kamuoyu ve karar vericiler nezdinde farkındalık oluşturmak, göç ve iltica alanındaki politika oluşturma süreçlerine insan hakları perspektifiyle müdahil olmak amaçlarına yönelik “birlikte hareket etme” iradelerinin bir sonucu olarak kuruldu.

Son Güncelleme: Çarşamba, 08 Şubat 2017 20:41 Devamını oku...
 

Türkiye: Transeksüellere Yönelik Şiddeti Durdurun

e-Posta Yazdır PDF

Cinayetler, devlet korumasının yetersizliğini gösteriyor

(Ankara) - Türkiyeli ve uluslararası insan hakları örgütleri, Türkiye'deki hükümet yetkililerine gönderilen mektupta, Türkiye'de son iki hafta içerisinde iki transeksüel kadının öldürülmesinin, devam eden şiddet olaylarına karşı hükümetin yetersiz kaldığını ortaya çıkarmakta olduğunu belirttiler.

Örgütler Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne, ayrımcılık karşıtı bir koruma sağlayarak, önyargı ve nefret ile mücadele programları oluşturarak ve polisin dezavantajlı grupları taciz etmesine müsaade eden kanunları gözden geçirerek transeksüelleri şiddet eylemlerine karşı risk altında bırakan koşulları tespit etmesi ve düzeltmesi çağrısında bulundu.

Son Güncelleme: Çarşamba, 08 Şubat 2017 20:35 Devamını oku...
 

HRW: Hak savunucuları hedef alınıyor

e-Posta Yazdır PDF

Dünyada insan haklarının genel durumu hakkında 20. yıllık değerlendirmesini yayımlayan İnsan Hakları izleme Örgütü (Human Rights Watch), insan hakları hareketlerinin hemen her yerde mağdurlar lehinde etkilerinin ve becerilerinin arttığını, buna karşılık hak ihlallerinde bulunan yönetimlerin de bu hareketleri bastırma girişimlerinin yıl boyu son derece yoğun olduğunu söylüyor.

Eritre, Kuzey Kore ve Türkmenistan'daki baskıların yoğunluğu nedeniyle, buralardaki örgütlerin işleyemez duruma geldiğini belirtiliyor.

Son Güncelleme: Cumartesi, 23 Ocak 2010 10:26 Devamını oku...
 

Ömer El Beşir resmen aday

e-Posta Yazdır PDF

Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, 24 yıl aradan sonra ilk kez Nisan ayında yapılacak çok partili seçimlerde devlet başkanlığına aday gösterildi.

Ulusal Kongre Partisi ve müttefikleri, El Beşir'i ülkede 21 yıl süren, 2 milyon kişinin yaşamını yitirdiği iç savaşı sona erdiren 2005 barış anlaşmasının gerekliliklerinden biri olarak yapılacak seçimlerde resmen aday olarak belirledi.

Devamını oku...
 

Ayrımcılık Halleriyle 2009: Gönlünüz Rahat Olsun(!)

e-Posta Yazdır PDF

Hakan ATAMAN*

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navanethem (Navi) Pillay, 10 Aralık 2009 İnsan Hakları Günü için yapılacak etkinliklerden hemen önce, 8 Aralık 2009'da yaptığı açıklamada ayrımcılığa ilişkin değerlendirmesinde şunları söylüyordu:

"Ayrımcılığın hiçbir sosyal manası yoktur, hiçbir ahlaki manası yoktur ve hiçbir ekonomik manası yoktur. Aslına bakacak olursak ayrımcılığın hiçbir manası yoktur."(1) Yaşamının erken dönemleri Güney Afrika'daki ırkçı apartheid rejiminde geçen Navi Pillay'e göre "Gözlerinizi kapatarak ve gelecekte defolup gideceğini umut ederek ayrımcılığı engelleyemezsiniz. Gönül rahatlığı ayrımcılığın en iyi arkadaşıdır."(2)

Son Güncelleme: Cumartesi, 02 Ocak 2010 17:43 Devamını oku...
 

Ayrımcılık yargılanıyor

e-Posta Yazdır PDF

Hakan ATAMAN*

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 10 Aralık 1948’de kabul edilmesi nedeniyle her yıl kutlanan İnsan Hakları Günü’nün bu yılki teması, ayrımcılığın önlenmesi. Geçtiğimiz yıl 60. yıldönümü kutlanan bildirgenin, ilk ve en ünlü maddesi “Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar “, yapılacak olan etkinliklerle “çeşitliliği kucakla, ayrımcılığı sona erdir” sloganıyla birlikte ele alınacak.

Ana hedeflerinin ayrımcılıktan arınmış bir toplum ve herkesin eşit muamele gördüğü bir dünyanın oluşturulmasına yardım etmek olduğunu belirten BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay’e göre, ayrımcılık dünyanın pek çok yerinde kök salmış, insanı sıkıştıran bir insan hakları problemi. Bu beladan hiçbir ülkenin ayrıcalığı yok. Bu nedenle, ayrımcılığın tasfiye edilmesi, en yüksek düzeyde gerçekleştirilmesi gereken bir görev.

Son Güncelleme: Salı, 15 Aralık 2009 17:50 Devamını oku...
 

Siyasi Partiler Mezarlığına Bir Taş Daha

e-Posta Yazdır PDF

DTP’NİN KAPATILMASI:

Siyasi Partiler Mezarlığına Bir Taş Daha

İHGD/Kamusal Açıklama

12 Aralık 2009/DTP’nin Kapatılması

İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD) olarak, Anayasa Mahkemesinin 11.12.2009 günü vermiş olduğu kararla, Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) kapatıldığını öğrenmiş bulunuyoruz. İHGD olarak DTP hakkında verilen kapatma kararının, Türkiye’de kalıcı bir barış ortamına, insan haklarına, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne ciddi bir şekilde zarar verdiğini düşünmekteyiz.

Son Güncelleme: Pazar, 13 Aralık 2009 02:34 Devamını oku...
 

Uluslararası Kadınlara Karşı Şiddetin Önlenmesi Günü

e-Posta Yazdır PDF

Sandra Barnes: “Kadına karşı şiddet ile mücadele etmek için tüm bölgesel yetkililere çağrıda bulunuyorum.”

Strasbourg, 24.11.2009 – Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi kadına yönelik şiddet raportörü Sandra Barners, 25 Kasım Uluslararası Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Günü vesilesiyle “Aile içi şiddetin, savaş, kanser ve trafik kazalarının önünde, tüm dünyada 19 ila 44 yaşları arasındaki kadın ölümlerinin başlıca nedeni olduğunu” ifade etti.

Son Güncelleme: Çarşamba, 25 Kasım 2009 09:16 Devamını oku...
 

Müslümanlar soykırım yapmazlar!

e-Posta Yazdır PDF

Emrullah BEYTAR

İSEDAK toplantısı için Türkiye’ye geleceği söylentileri üzerine son günlerde ismi en çok zikredilen kişilerden birisi Sudan devlet başkanı Ömer El Beşir olmuştur. Ömer El Beşir’in ismi Sudan Darfur bölgesindeki yerleşik halka yönelik soykırım yaptığı iddiasıyla gündeme gelmiştir. İnsan hakları örgütlerin raporlarına göre bu bölgede yüzbini aşan ölümlerin yaşandığıdır. Sudan yönetimi de ölümlerin yüzbinin üstünde değil ellibinin altında olduğu vurgusunu yapıyor. Dolayısıyla Sudan yönetiminin kendisi de, dolaylı da olsa Darfurdaki katliamı bir şekilde kabul ediyor. Gerek insan hakları örgütünün ve gerekse de Sudan yönetiminin ortaklaştığı nokta bu bölge çok sayıda insanların hayatlarını kaybettiği gerçeğidir.

Son Güncelleme: Cuma, 20 Kasım 2009 15:51 Devamını oku...
 

Türkiye: Sudan Başkanının Gelmesini Yasaklayın ya da Tutuklayın

e-Posta Yazdır PDF

El-Beşir İstanbul Konferansı’nda ağırlanmamalı

(New York) - İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch - HRW) bugün yaptığı açıklamada, savaş suçlusu olmakla suçlanan Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in İstanbul'da yapılacak olan konferansa katılmasına Türkiye'nin izin vermemesi ve Türkiye'ye gelmesi halinde tutuklaması gerektiğini söyledi.

Son günlerde medyada yer alan haberlere göre el-Beşir İslam Konferansı Örgütü'nün 9 Kasım 2009 tarihinde İstanbul'da başlayacak olan toplantısına davet edildi ve toplantıya katılmayı planlıyor. Türkiyeli yetkililer, gelmesi halinde el-Beşir'i tutuklamayı düşünmediklerini ifade etti.

Son Güncelleme: Pazartesi, 09 Kasım 2009 14:19 Devamını oku...
 

Basına ve Kamuoyuna!

e-Posta Yazdır PDF

BASINA VE KAMUOYUNA

Türkiye, hakkında tutuklama kararı bulunan Sudan Devlet Başkanı El Beşir’in Türkiye’de yapılacak olan İslam Konferansı Örgütü zirvesine katılmasına izin vermemeli ve bu ziyaret gerçekleştiği takdirde El Beşir’i Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne teslim etmelidir!

Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından, hakkında tutuklama kararı verilen Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in 9 Kasım 2009 tarihinde İstanbul’da yapılacak olan İslam Konferansı Örgütü zirvesine katılacağını, basından öğrenmiş bulunuyoruz.

Son Güncelleme: Pazartesi, 09 Kasım 2009 14:28 Devamını oku...
 

Hükümet sırat köprüsünde: Ergenekon ve cuntayla yüzleşmek!

e-Posta Yazdır PDF

Orhan Kemal CENGİZ

Sürekli aynı şeyi yapıp farklı sonuçlar alacağını beklemek en hafif deyimiyle safdilliktir.

Türkiye Cumhuriyeti tarihi, askerlerin kendilerine yönelik komplolarını görmezden gelen sivillerin her seferinde feci bir şekilde cezalandırılmalarının örnekleriyle doludur. Mevcut hükümet de Şemdinli'ye göz yummasının ve Dolmabahçe "barış müzakerelerinin" ardından neler olduğunu hepimizden daha iyi bilebilecek bir durumda...

Son Güncelleme: Pazar, 08 Kasım 2009 22:58 Devamını oku...
 

Yüzleşemediğimiz sürece!

e-Posta Yazdır PDF

Orhan Kemal CENGİZ

Ermeni meselesiyle yüzleşmiş bir Türkiye'nin Kürt sorunu olabilir miydi? Kürt sorunuyla yüzleşmiş bir Türkiye'nin bir derin devlet sorunu olabilir miydi? Susurluk'la yüzleşmiş bir Türkiye'nin Ergenekon problemi olabilir miydi?

JİTEM'le yüzleşmiş bir Türkiye'de Hrant Dink cinayeti, Malatya misyoner katliamı olabilir miydi? Özel Harp Dairesi'yle yüzleşmiş bir Türkiye'nin bir 12 Eylül darbesi olabilir miydi? Bizim bir yüzleşme sorunumuz olduğu çok açık. Gerçeklerle karşı karşıya gelemiyoruz....

Son Güncelleme: Pazar, 08 Kasım 2009 22:52 Devamını oku...
 

Sığınmacılardan Alınan İkamet Harçları: Harç mı? Haraç mı?

e-Posta Yazdır PDF

ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

Türkiye’de geçici ikamet izni alan bir mülteci, Türkiye’de çalışan yabancı bir şirket müdürü ile aynı parayı ödemek zorunda.

Türkiye Cumhuriyeti, iltica başvuruları incelenirken veya üçüncü bir ülkeye yerleştirilmeyi beklerken Türkiye’de geçici ikamet izni verdiği sığınmacı ve mültecilerden aldığı ikamet harcını derhal kaldırmalıdır.

Son Güncelleme: Pazartesi, 09 Kasım 2009 14:30 Devamını oku...
 

Kıbrıslı kayıp şahıslar

e-Posta Yazdır PDF

Hakan ATAMAN*

Türkiye geçtiğimiz haftalar içinde hararetli bir şekilde hükümetin “demokratik açılım” paketini, “Ergenekon davası”nı, “sel felaketi”ni ve “Karabulut cinayetini” tartışken, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde kendisi için neredeyse sıradanlaşan bir mahkûmiyet daha aldı. Varvana ve Diğerleri v. Türkiye davası, Temmuz 1974’te Türkiye’nin askeri harekâtı sırasında, Kıbrıs’ın kuzeyinde kaybolan dokuz Kıbrıslı Rum vatandaşın 18 yakını tarafından, 1990’da açılmıştı. Davada AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 2. (yaşam hakkı), 3. (işkence ve kötü muamele yasağı) ve 5. (kişi güvenliği ve özgürlüğü) maddelerinin ihlal edildiğine karar verdi.

Devamını oku...
 

Yargının taraflı halleri

e-Posta Yazdır PDF

Tahir ELÇİ*

Yorucu geçen bir günün sonunda akşam bir süre televizyon seyrettikten sonra, yatağınıza gidip derin bir uykuya daldınız. Sabaha doğru tıkırtı seslerinden gözlerinizi yarım yamalak açtığınızda, karanlıkta yabancı birinin başucunuzda dikildiğini görüp can havliyle yandaki çekmecede bulunan silahınıza sarılarak kendinizi ve ailenizi saldırgan hırsızdan korumaya çalıştınız. Hırsızın devam eden saldırısı karşısında silahınızı ateşlediniz ama o andaki heyecan, korku ve telaştan havaya veya hırsızın ayaklarına ateş etmek aklınıza bile gelmediğinden, göğsünden yediği kurşunla oracıkta yığılan hırsızın yaşamını yitirdiğini düşünün.

Son Güncelleme: Salı, 13 Ekim 2009 12:29 Devamını oku...
 


Sayfa 8 > 11

E-Mail Listesi

Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olun.