localhost

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
English (United Kingdom)

Transeksüelleri Hasta İlan Etmeyi Durdurun!

e-Posta Yazdır PDF

Amerikan Psikologlar Derneği (APA) 1973 yılında, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 1990 yılında eşcinselliğin ruhsal bozukluklar listesinden çıkarılmasına karar vermiştir. Ancak transeksüellik hala ruhsal bozukluk kategorisinde değerlendirilmektedir. APA 2012’de, WHO 2014’te ruhsal bozukluklar listesini yeniden gözden geçirecek. Bu nedenle dünyanın bir çok ülkesindeki LGBT örgütü 17 Ekim 2009’da başlamak üzere bu tarihlere kadar eylemler düzenleyecek.

Türkiye’den de MorEL Eskişehir LGBTT Oluşumu ve Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği bu eylemleri örgütlemeyi üstlendi.

Devamını oku...
 

Çocukların Silahlı Çatışmalara Katılımı ile İlgili BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne Ek Seçmeli Protokol Kapsamında Türkiye'nin Raporlama Yükümlülüğü

e-Posta Yazdır PDF

Bilgi Notu*

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi1, 14 Eylül 2009 tarihinde gerçekleştidiği oturumda Türkiye’nin Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin Çocukların Silahlı Çatışmalara Katılımını konu alan iki nolu Seçmeli Protokol çerçevesinde sunduğu ilk raporu görüştü.

Türkiye, İhtiyari Protokol'ü 6 Nisan 2004 tarihinde imzaladı ve iki yıl sonra 2 Mart 2006 tarihinde de onaylayarak, Protokol’de yer alan hükümlerin yerine getirilmesi konusunda yükümlülük üstlendi.

Son Güncelleme: Pazartesi, 12 Ekim 2009 22:30 Devamını oku...
 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararı Türkiye iltica sisteminin iyileştirilmesi için fırsat olmalıdır

e-Posta Yazdır PDF

ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

(23 Eylül 2009) - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AIHM) dün (22 Eylül 2009) verdiği nihai karar1, Türkiye’nin düzensiz göç kontrolü ve iltica alanındaki mevzuat ve uygulamalarının temelden değiştirilmesi gerektiğine işaret etmesi açısından son derece önemli bir karar niteliğini taşıyor.

Yaklaşık bir yıldır Kırklareli Gaziosmanpaşa Mülteci Barındırma ve Kabul Merkezi’nde alıkonmakta olan iki İranlı mültecinin Türkiye’ye karşı açtığı davayla ilgili Mahkeme dün nihai kararını vererek, Türkiye’yi mahkum etti.

Son Güncelleme: Çarşamba, 23 Eylül 2009 19:30 Devamını oku...
 

Gazze savaşının hesabı sorulmalı

e-Posta Yazdır PDF

RIchard Goldstone*

İsrail'in geçen kış Gazze'de yürüttüğü üç haftalık savaşta gerçekleştiği iddia edilen uluslararası hukuk ve insan hakları ihlallerinin soruşturulmasını öngören BM görevini tereddütle kabul ettim.

Son derece hassas ve siyasi olarak yüklü bir mesele bu. Kabul ettim, çünkü görev bütün tarafları ele almayı içeriyordu: İsrail'i, Gazze'yi kontrol eden Hamas'ı ve diğer silahlı Filistin gruplarını. Kabul ettim, çünkü çalışma arkadaşlarım tarafsız, gerçeğe dayalı bir soruşturmaya bağlı olan profesyonellerdi.

Devamını oku...
 

BM'nin Gazze raporu iki tarafı da kızdırdı

e-Posta Yazdır PDF

Birleşmiş Milletler Gazze raporuna göre, “İsrail ve Hamas Gazze'de savaş suçu işledi." 557 sayfalık raporda, Gazze'de İsrail ve Hamas güçlerinin savaş suçları işledikleri yolunda kanıt olduğu belirtildi.

BM raporunda daha sert eleştirilere maruz kalan İsrail "orantısız güç kullanmak" ve "Filistinlileri topluca cezalandırmakla" suçlandı.

İsrail ayrıca, insani yardım alanında da uluslararası hukuku ihlalle itham edildi.

Son Güncelleme: Perşembe, 17 Eylül 2009 13:27 Devamını oku...
 

'Kürt açılımı'nda çocukların yeri

e-Posta Yazdır PDF

Hükümetin önce Kürt açılımı olarak duyurduğu, ardından adını "demokratik açılım" yaptığı süreçte Diyarbakırlı 6 çocuk için 138 yıl istendi.

AKP hükümetinin önce Kürt açılımı olarak duyurduğu, gelen tepkilerin ardından adını “demokratik açılım" olarak değiştirdiği süreç devam ederken, Diyarbakır''da mahkemeye çıkarılan 6 çocuk için “terör örgütü propagandası yapmak" gerekçesiyle 138 yıl hapis istendi.

Savcılığa göre yaşları 15 ila 17 arasında değişen 6 çocuğun propaganda yaptıklarının kanıtı Diyarbakır'da gösterilere katılmak.

Son Güncelleme: Perşembe, 17 Eylül 2009 13:16 Devamını oku...
 

Komiser Hammerberg “Mahkeme kararlarının hatalı uygulanmasının adalete güveni zedelediğini” söyledi.

e-Posta Yazdır PDF

Strasbourg, 31.08.2009 – Avrupa Komisyonu İnsan hakları Komiseri Thomas Hammerberg bugün yaymlanan son görüşünde, “Bazı ülkelerinde mahkemem kararlarına bütünüyle itibar edilmediğini; bu durumun hukukun üstünlüğünü red ve ciddi bir insan hakları sorunu olarak görülmesi gerektiğini” Söyledi.

Bu ülkelerdeki mahkeme kararları, çoğunlukla kısmen ya da çok gecikmeli olarak – ya da bazen hiç uygulanmamıştır - icra edilmektedir. Bu ulusal makamların öncelikli olarak harekete geçmelerini gerektiren yapısal bir sorundur.”

Son Güncelleme: Perşembe, 03 Eylül 2009 12:34 Devamını oku...
 

Komiser Hammarberg “insan hakları standartlarının ciddi bir şekilde uygulanmasının tanımlı karşılaştırma göstergeleri gerektirdiğini” söylüyor

e-Posta Yazdır PDF

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri, bugün yayınlanan en son görüşünde, insan hakları sözleşmelerinde belirtilen haklar ve üye devletlerdeki somut durum arasındaki uygulama boşluğunun kapanmasının sistematik bir yaklaşım ve anlamlı göstergelere bağlı olduğunu söyledi.

Komiser, Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşlarca kabul edilmiş belirtilen modeller ve gösterge kategorilerinin,göstergelerin insan haklarının düzenlenmesi ve uygulama sürecini daha etkili ve şeffaf yapacağı; insan haklarının gerçekleştirilmesi için hükümetleri sorumlu tutmayı ve ayrıca doğru kriterlere doğru belirtilen başarıya ulaşmayı daha da kolaylaştıracağı” üzerinde durmuştur.

Son Güncelleme: Cuma, 04 Eylül 2009 13:40 Devamını oku...
 

Devlet Bütçeleri Hükümetlerin İnsan Haklarına Önem Verip Vermediğini Gösteriyor

e-Posta Yazdır PDF

Strasbourg, 03.08.2009 - Avrupa Konseyi İnsan Hakları Yüksek Komiseri Thomas Hammerberg bugün yayınlanan görüşünde “Mevcut ekonomik krizin, devletlerin bütçelerini özellikle insan hakları ile uygun olarak şekillendirmesini önemli hale getirdiğini” söyledi.

“Kaynakların tahsisi – toplumsal cinsiyet eşitliği, çocuk hakları ile yaşlı ve engelli kişiler, göçmenler ve risk altında bulunan diğer dezavantajlı insanların durumunu- içeren insan hakları koruma alanını etkileyecektir. Unutmamak gerekir ki devletin gelirlerini elde etme yöntemi toplumdaki adalet ve hakkaniyet üzerinde etkili olacaktır; bu bakımdan hiçbir vergi sistemi tarafsız değildir.”

Son Güncelleme: Çarşamba, 26 Ağustos 2009 15:31 Devamını oku...
 

Türkiye'de Nefret Suçları

e-Posta Yazdır PDF

Sunuş ve Teşekkürler

Hakan Ataman / Orhan Kemal Cengiz

Türkiye’de son yıllarda giderek yükselen ırkçılık, milliyetçilik ve hoşgörüsüzlükten kaynaklanan “nefret suçlarında bir artış görülmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 10. maddesi herkesin dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşit olduğunu belirtmektedir. Benzer şekilde 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 3. maddesi de adalet ve kanun önünde eşitlik ilkesi koruma altına almakta, 76. maddesi soykırım suçunu yasaklamakta, 122. maddesi ayrımcılığı, 216. maddesi ise halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılamayı suç saymaktadır.

Attachments:
Download this file (TürkiyedeNefretSuçları.pdf)TürkiyedeNefretSuçları.pdf[ ]1207 Kb
Son Güncelleme: Pazartesi, 27 Temmuz 2009 12:42 Devamını oku...
 

LGBTT Hakları İnsan Haklarıdır

e-Posta Yazdır PDF

Sunuş

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Terry Davis’in 17 Mayıs anti-homofobi günü nedeniyle yaptığı açıklamada da belirttiği gibi (1), “Günümüzde eşcinsellik, en azından Avrupa Konseyi ülkelerinde hapis cezasıyla cezalandırılmamakta; ancak ayrımcılık ve homofobi hala mevcut ve sadece toplumun marjinal gruplarına özgü değil. Dazlakların homofobik saldırgan eylemlerini kınıyorum; ancak siyasi liderlerin ve kanaat önderlerinin konuya ilişkin olumsuz yaklaşımları ise sorunun diğer bir boyutunu oluşturuyor.

Attachments:
Download this file (KIOS baş sayfalar.pdf)KIOS baş sayfalar.pdf[ ]308 Kb
Download this file (KIOS diğer sayfalar.pdf)KIOS diğer sayfalar.pdf[ ]1123 Kb
Son Güncelleme: Pazartesi, 20 Temmuz 2009 11:26 Devamını oku...
 

Allah’ın Belası Şey!

e-Posta Yazdır PDF

 

Özkan GENÇ

...Nedir o? Irkçılık. Sırf başka bir etnisiteye mensup diye, başka bir dili konuşuyor diye, başka bir dine inanıyor diye birilerinden nefret etmek. Ve tüm benliğiyle bu nefreti kusmak. Birileri dillerini konuşamıyormuş, birileri dinlerini yaşayamıyormuş, birileri işkence görüyormuş, birileri ölüyormuş kimin umurunda! O birileri biz değiliz ya!

Son Güncelleme: Cuma, 17 Temmuz 2009 14:41 Devamını oku...
 

İnsanileştirici Kalkınma

e-Posta Yazdır PDF

Küresel Fotoğraf Kampanyası

Kalkınma hakkında ne düşünüyorsunuz? Kalkınma sürecinin insani yüzünü nasıl resmedebilirsiniz? Kalkınma teşebbüsleri ve programlarının insanların yaşamlarını iyileştirdiğini nasıl gösterirsiniz? Bu küresel fotoğraf kampanyası, fakirliğe, toplumsal dışlanmaya ve tecrit edilmeye karşı kazanılmış olan mücadelenin örneklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. 

Son Güncelleme: Cuma, 17 Temmuz 2009 14:24 Devamını oku...
 

Adalet için Türkiye de Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne Taraf Olmalıdır

e-Posta Yazdır PDF

BASINA VE KAMUOYUNA

17 TEMMUZ "ULUSLARARASI ADALET GÜNÜ"

Uluslararası Ceza Mahkemesi Koalisyonu üyeleri, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) kurucu anlaşması olan Roma Statüsü'nün kabulünün on birinci yıldönümünde, Türkiye'yi Roma Statüsü'nü onaylamaya ve UCM'nin yargı yetkisini tanımaya davet etmektedir.

Son Güncelleme: Cuma, 17 Temmuz 2009 12:27 Devamını oku...
 

Açık toplumda otoriter rejimin akıl sağlığına etkileri!

e-Posta Yazdır PDF

 

Orhan Kemal CENGİZ

Rejim alabildiğine otoriter; hatta o kadar otoriter ki, kendi vatandaşlarının bir kısmına karşı komplo kurmayı bile planlayabiliyor... Ama öbür taraftan da toplum alabildiğine açık, otoriter rejimi yerden yere vuruyor, her şeyi konuşuyor, tartışıyor... Sanki kımıldattıkça, tüm renkleri, figürleri değişime uğrayan bir tablo gibiyiz...

 

Son Güncelleme: Perşembe, 02 Temmuz 2009 21:03 Devamını oku...
 

Komiser Hammarberg “Demokratik bir toplumda barınma hakkı aslidir” diyor

e-Posta Yazdır PDF

 

Strasbourg, 30.06.2009- Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg, barınma hakkına dair bir öneri getirerek, “Barınma hakkı birçok insan hakkından etkili biçimde yararlanmakta temel bir öneme sahiptir. Özellikle ekonomik kriz dönemlerinde devletler bunun uygulanmasını sağlamalıdırlar.” diyor.

Son Güncelleme: Çarşamba, 01 Temmuz 2009 22:11 Devamını oku...
 


Sayfa 9 > 11

E-Mail Listesi

Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olun.