localhost

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
English (United Kingdom)

Avrupa'nın kapısında görmezden gelinen hayatlar

e-Posta Yazdır PDF

 

20 Haziran 2009 Dünya Mülteciler Günü Ortak Basın Açıklaması

Avrupa'nın kapısında görmezden gelinen hayatlar”

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kabul edilen “20 Haziran Dünya Mülteciler Günü”nde, dünyada ve Türkiye'de mülteciler görmezden gelinmeye devam ediyor.

Devamını oku...
 

Gölgeler, komplolar, Ergenekon...

e-Posta Yazdır PDF

 

 

Orhan Kemal CENGİZ

Gölgeler bir parladı, bir söndü... Uzadılar, kısaldılar, telaşla akıp gittiler, uzun koridorların loş duvarlarında... Ne olduğunu çok iyi biliyorsun aslında... Bütün o gölgelerin telaşlı cümbüşünden, bütün o sayrılı fısıltılardan, birbirlerinin üzerine eğilen gölgelerden, neyin, nasıl hazırlandığını çok iyi bilmektesin... Bir adamın sırtının sıvazlandığını görüyorsun...

Son Güncelleme: Pazar, 21 Haziran 2009 16:23 Devamını oku...
 

Barbarları bekleyen askerlerimiz

e-Posta Yazdır PDF

 

Orhan Kemal CENGİZ

Kendi hastaneleri, hapishaneleri, evleri, alışveriş merkezleri ve daha bilcümle kurum, kuruluş ve müştemilatları ile, askerler, yüksek duvarların arkasında, toplumdan yalıtılmış bir şekilde yaşıyorlar. Duvarlarla çevrili kentin dışından gelecek barbar saldırılarını bekleyen Romalılar gibi askerlerimiz... Yüksek duvarların ardındaki her şey tehdit ve tehlike anlamına geliyor onlar için...

 

Son Güncelleme: Pazartesi, 15 Haziran 2009 13:37 Devamını oku...
 

Eşcinsel ve Biseksüel Bireylerin Aileleri ve Arkadaşları için Rehber

e-Posta Yazdır PDF

 Lambdaistanbul Aile Grubu, başlangıçta sadece birkaç gönüllü anne ve Lambdaistanbul gönüllülerinin katılımıyla haftalık toplantılar düzenleyerek LGBTT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti, Transeksüel) bireylerin ailelerine destek olmayı hedefleyen bir aile ağı kurmak amacıyla 2008 yılının Ocak ayında kuruldu.

Grup çok hızlı bir şekilde büyüyerek ilk aile buluşmasını Nisan 2008'de gerçekleştirdi ve bu buluşmadan sonra da aile buluşmalarını ayda bir olmak üzere düzenli hale getirdi.

Attachments:
Download this file (Listagbrosür.pdf)Listagbroşür[ ]9255 Kb
Son Güncelleme: Çarşamba, 03 Haziran 2009 10:40 Devamını oku...
 

CPT Türkiye Raporu

e-Posta Yazdır PDF

 

Strasbourg, 28.05.2009 - Avrupa İşkencenin ve İnsanlıkdışı veya Onurkırıcı Ceza veya Muamelenin Önlenmesi Komitesi (CPT), Türk hükümetinin yanıtı ile birlikte, Kasım/Aralık 2006'da Türkiye'de gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin raporunu yayınladı. Her iki rapor da Türk otoritelerinin isteği üzerine kamuya açıklandı.

Son Güncelleme: Cuma, 29 Mayıs 2009 09:55 Devamını oku...
 

Sadece Ekonomik Kriz Yok, Bir de İnsan Hakları Krizi Var

e-Posta Yazdır PDF

 

Londra- Uluslararası Af Örgütü 2009 yıllık raporu: Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Irene Khan bugün,: Dünyada İnsan Haklarının Durumu basın açıklamasında, “dünya, sosyal, siyasal ve ekonomik sorunlar tarafından ateşlenen insan hakları sorunlarından oluşan bir saatli bombanın üzerinde oturuyor” dedi.

Son Güncelleme: Perşembe, 28 Mayıs 2009 20:36 Devamını oku...
 

Sıra Hangimizde?

e-Posta Yazdır PDF
 
LGBTT Hakları Platformu, “Sıra hangimizde?” diye soruyor:
 
“Cuma sabahı Çağla evinde bıçaklanarak öldürüldü. Bir arkadaşımızı kaybetmenin acısını içimize sindiremezken bir başkasının ölümüne şahit oluyoruz. İçimiz kan ağlıyor. Artık bağırmaktan yorulduk. Feryatlarımızı duymuyorsunuz. Transfobi ve homofobi gözlerinizi kör, kulaklarınızı sağır yapmış. Bizim insan olduğumuzu unutarak kendi insanlığınızdan kaybediyorsunuz.
 

Son Güncelleme: Perşembe, 11 Haziran 2009 19:22 Devamını oku...
 

Nefret Suçları Ayrımcılıktan Beslenir!

e-Posta Yazdır PDF

İHGD: Nefret Suçları

TR004/2009

Mayıs 2009

Nefret Suçları Ayrımcılıktan Beslenir!

Sosyolog Ali Bulaç’ın, geçtiğimiz pazartesi günü CNN Türk’te katıldığı “Reha Muhtar’la Çok Farklı” programında, “Irak ve Afganistan gibi ülkelerde yapılan sivillere yönelik toplu katliamların eşcinsel askerler tarafından yapıldığını” söylediği iddia edildi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Zeki Müren ve Bülent Ersoy’la ilgili sözlerinin de tartışıldığı programda Bakan’ın bilinçaltındaki düşüncelerini ifade ettiği de kaydedildi.

Son Güncelleme: Perşembe, 21 Mayıs 2009 12:36 Devamını oku...
 

JOGJACARTA (YOGYAGARTA) İLKELERİ

e-Posta Yazdır PDF

JOGJACARTA (YOGYAGARTA) İLKELERİ

Fransızca'dan çeviri: Zafer SALAN

Tüm insanlar hür, haysiyet ve haklar bakımından eşit doğarlar. Tüm insan hakları, evrensel, birbirine bağımlı, bölünemez ve sıkı sıkıya bağlıdırlar. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği, her kişinin haysiyetinin ve insanlığının ayrılmaz bir parçasıdırlar ve ayrımcılık ve kötüye kullanma nedeni olmamalıdırlar.

 

Attachments:
Download this file (Yogyakarta İlkeleri.pdf)JOGJACARTA (YOGYAGARTA) İLKELERİ[ ]974 Kb
Devamını oku...
 

Nefret suçlarının bugünü

e-Posta Yazdır PDF

 

Hakan ATAMAN

Nefret suçları, ayrımcılıktan beslenir ancak ayrımcılıktan başka bir şeyi ifade eder. Nitekim ayrımcılığın önlenmesiyle ilgili yasalar genellikle iş, mal ve hizmetlerden yararlanılmasını veya bir başka hakkın kullanılmasını engellemeyi yasaklarken, nefret suçları ceza kanunlarında tanımlanmış cinayet, yaralama, mülkiyetin tahrip edilmesi, hakaret vb. fiili eylemleri içerir.

 

Son Güncelleme: Çarşamba, 13 Mayıs 2009 10:23 Devamını oku...
 

Patriklik ve fait accompli stratejisi

e-Posta Yazdır PDF

Orhan Kemal CENGİZ

Türkiye’nin bir azınlık stratejisi var mıdır? Evet, bence son derece sistematik bir şekilde uygulanan bir azınlık stratejisi var. Bu stratejinin ne olduğunu ve nasıl uygulandığını anlayabilmek için Fener Rum Patrikhanesi’nin durumuna tarihsel bir perspektif içinde bakmak, unsurlardan ziyade resmin bütününe odaklanmak gerekiyor. Patrikhane’nin hukuki statü ve durumunu anlamak ve açıklamanın da bu denli zor olması hiçbir şekilde tesadüf değildir. “İnce” bir devlet “siyasetiyle” karşı karşıyayız! Ancak o “ince devlet siyaseti” bu tarihsel kurumu bugün yok olma noktasına getirdi. Yani neredeyse amacına ulaşmak üzere. Gelin ilk önce bu stratejinin ne olduğuna genel olarak bir bakalım ve ardından Patrikhane’ye nasıl uygulandığını kavramaya çalışalım.

Devamını oku...
 

Medyada feminist dilin gerekliliği

e-Posta Yazdır PDF
21.04.2009

19/04/2009 'Kadının insan hakları'na katkıda bulunan feminist hareketler oldu. Bu nedenle, medya 'toplumsal cinsiyet eşitliği' ve 'kadına yönelik şiddet ve ayrımcığın önlenmesi' için bir çaba göstermek istiyorsa, bu dilden yararlanmalı, bu dili kullanmalıdır

 

Son Güncelleme: Pazartesi, 04 Mayıs 2009 21:53 Devamını oku...
 

Saylan olayı ve en küçük azınlık

e-Posta Yazdır PDF
21.04.2009

Berat ÖZİPEK
Türkiye sırat köprüsünden geçiyor. Artık ne geriye dönme şansı var, ne de hata yapma lüksü.

İşte bu yüzden çok dikkat etmek zorunda.

Ergenekon Davasının ‘tamamına ermesi' için de gerekli bu.

Çünkü Türkiyeli seçkinler, öteden beri bu davadan huzursuz görünüyorlar....

 

Son Güncelleme: Salı, 28 Nisan 2009 19:30 Devamını oku...
 

'İyi polis' artık gerçekten var!

e-Posta Yazdır PDF
21.04.2009
Bunca yıldır, deyim yerindeyse, polisi "kovalamış" birisi olarak onun pozitif taraflarını söyleme işine giriştiğimde kendimi biraz tuhaf hissettiğimi itiraf etmek durumundayım. Ama sanırım, ancak böyle yapa yapa, Türkiye'deki siyah-beyaz kültürüne bir son verebileceğiz....
Son Güncelleme: Salı, 28 Nisan 2009 19:15 Devamını oku...
 

Ergenekon Davası, Demokrasi ve İnsan Hakları

e-Posta Yazdır PDF
15.04.2009

İHGD: Ergenekon Davası
TR003/2009
Nisan 2009
Ergenekon davası yaklaşık bir yıldır Türkiye kamuoyunun gündeminde önemli bir yer kaplamıştır. Yaşar Büyükanıt ve İlker Başbuğ'un genelkurmay başkanlıkları sırasında ortaya çıkan ve bazı ordu komutanları dahil, çeşitli emekli ve muvazzaf subay ile onların sivil işbirlikçileri olduğu iddia edilen, bir çok gazeteci, akademisyen, yeraltı dünyası ismi, sivil toplum örgütü lideri,...

Son Güncelleme: Salı, 28 Nisan 2009 19:20 Devamını oku...
 

Rasim Ozan Kütahyalı'ya Saldırı Kabul Edilemez!

e-Posta Yazdır PDF
14.04.2009

Büyük Birlik Partisi'nin fiilen yan kolu olarak faaliyet yürüten Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Mustafa Kayatuzu'nun, 10.04.2009 tarihinde Kanal 7 televizyonunda yayınlanan İskele Sancak programına konuşmacı olarak katılan Rasim Ozan Kütahyalı'ya saldırdığını ve Kütahyalı'yı darp ederek yaraladığını üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız....

 

Son Güncelleme: Salı, 28 Nisan 2009 19:23 Devamını oku...
 


Sayfa 10 > 11

E-Mail Listesi

Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olun.