localhost

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
English (United Kingdom)

Uluslararası Kadınlara Karşı Şiddetin Önlenmesi Günü

e-Posta Yazdır PDF

Sandra Barnes: “Kadına karşı şiddet ile mücadele etmek için tüm bölgesel yetkililere çağrıda bulunuyorum.”

Strasbourg, 24.11.2009 – Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi kadına yönelik şiddet raportörü Sandra Barners, 25 Kasım Uluslararası Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Günü vesilesiyle “Aile içi şiddetin, savaş, kanser ve trafik kazalarının önünde, tüm dünyada 19 ila 44 yaşları arasındaki kadın ölümlerinin başlıca nedeni olduğunu” ifade etti.

Son Güncelleme: Çarşamba, 25 Kasım 2009 09:16 Devamını oku...
 

Müslümanlar soykırım yapmazlar!

e-Posta Yazdır PDF

Emrullah BEYTAR

İSEDAK toplantısı için Türkiye’ye geleceği söylentileri üzerine son günlerde ismi en çok zikredilen kişilerden birisi Sudan devlet başkanı Ömer El Beşir olmuştur. Ömer El Beşir’in ismi Sudan Darfur bölgesindeki yerleşik halka yönelik soykırım yaptığı iddiasıyla gündeme gelmiştir. İnsan hakları örgütlerin raporlarına göre bu bölgede yüzbini aşan ölümlerin yaşandığıdır. Sudan yönetimi de ölümlerin yüzbinin üstünde değil ellibinin altında olduğu vurgusunu yapıyor. Dolayısıyla Sudan yönetiminin kendisi de, dolaylı da olsa Darfurdaki katliamı bir şekilde kabul ediyor. Gerek insan hakları örgütünün ve gerekse de Sudan yönetiminin ortaklaştığı nokta bu bölge çok sayıda insanların hayatlarını kaybettiği gerçeğidir.

Son Güncelleme: Cuma, 20 Kasım 2009 15:51 Devamını oku...
 

Türkiye: Sudan Başkanının Gelmesini Yasaklayın ya da Tutuklayın

e-Posta Yazdır PDF

El-Beşir İstanbul Konferansı’nda ağırlanmamalı

(New York) - İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch - HRW) bugün yaptığı açıklamada, savaş suçlusu olmakla suçlanan Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in İstanbul'da yapılacak olan konferansa katılmasına Türkiye'nin izin vermemesi ve Türkiye'ye gelmesi halinde tutuklaması gerektiğini söyledi.

Son günlerde medyada yer alan haberlere göre el-Beşir İslam Konferansı Örgütü'nün 9 Kasım 2009 tarihinde İstanbul'da başlayacak olan toplantısına davet edildi ve toplantıya katılmayı planlıyor. Türkiyeli yetkililer, gelmesi halinde el-Beşir'i tutuklamayı düşünmediklerini ifade etti.

Son Güncelleme: Pazartesi, 09 Kasım 2009 14:19 Devamını oku...
 

Basına ve Kamuoyuna!

e-Posta Yazdır PDF

BASINA VE KAMUOYUNA

Türkiye, hakkında tutuklama kararı bulunan Sudan Devlet Başkanı El Beşir’in Türkiye’de yapılacak olan İslam Konferansı Örgütü zirvesine katılmasına izin vermemeli ve bu ziyaret gerçekleştiği takdirde El Beşir’i Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne teslim etmelidir!

Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından, hakkında tutuklama kararı verilen Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in 9 Kasım 2009 tarihinde İstanbul’da yapılacak olan İslam Konferansı Örgütü zirvesine katılacağını, basından öğrenmiş bulunuyoruz.

Son Güncelleme: Pazartesi, 09 Kasım 2009 14:28 Devamını oku...
 

Hükümet sırat köprüsünde: Ergenekon ve cuntayla yüzleşmek!

e-Posta Yazdır PDF

Orhan Kemal CENGİZ

Sürekli aynı şeyi yapıp farklı sonuçlar alacağını beklemek en hafif deyimiyle safdilliktir.

Türkiye Cumhuriyeti tarihi, askerlerin kendilerine yönelik komplolarını görmezden gelen sivillerin her seferinde feci bir şekilde cezalandırılmalarının örnekleriyle doludur. Mevcut hükümet de Şemdinli'ye göz yummasının ve Dolmabahçe "barış müzakerelerinin" ardından neler olduğunu hepimizden daha iyi bilebilecek bir durumda...

Son Güncelleme: Pazar, 08 Kasım 2009 22:58 Devamını oku...
 

Yüzleşemediğimiz sürece!

e-Posta Yazdır PDF

Orhan Kemal CENGİZ

Ermeni meselesiyle yüzleşmiş bir Türkiye'nin Kürt sorunu olabilir miydi? Kürt sorunuyla yüzleşmiş bir Türkiye'nin bir derin devlet sorunu olabilir miydi? Susurluk'la yüzleşmiş bir Türkiye'nin Ergenekon problemi olabilir miydi?

JİTEM'le yüzleşmiş bir Türkiye'de Hrant Dink cinayeti, Malatya misyoner katliamı olabilir miydi? Özel Harp Dairesi'yle yüzleşmiş bir Türkiye'nin bir 12 Eylül darbesi olabilir miydi? Bizim bir yüzleşme sorunumuz olduğu çok açık. Gerçeklerle karşı karşıya gelemiyoruz....

Son Güncelleme: Pazar, 08 Kasım 2009 22:52 Devamını oku...
 

Sığınmacılardan Alınan İkamet Harçları: Harç mı? Haraç mı?

e-Posta Yazdır PDF

ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

Türkiye’de geçici ikamet izni alan bir mülteci, Türkiye’de çalışan yabancı bir şirket müdürü ile aynı parayı ödemek zorunda.

Türkiye Cumhuriyeti, iltica başvuruları incelenirken veya üçüncü bir ülkeye yerleştirilmeyi beklerken Türkiye’de geçici ikamet izni verdiği sığınmacı ve mültecilerden aldığı ikamet harcını derhal kaldırmalıdır.

Son Güncelleme: Pazartesi, 09 Kasım 2009 14:30 Devamını oku...
 

Kıbrıslı kayıp şahıslar

e-Posta Yazdır PDF

Hakan ATAMAN*

Türkiye geçtiğimiz haftalar içinde hararetli bir şekilde hükümetin “demokratik açılım” paketini, “Ergenekon davası”nı, “sel felaketi”ni ve “Karabulut cinayetini” tartışken, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde kendisi için neredeyse sıradanlaşan bir mahkûmiyet daha aldı. Varvana ve Diğerleri v. Türkiye davası, Temmuz 1974’te Türkiye’nin askeri harekâtı sırasında, Kıbrıs’ın kuzeyinde kaybolan dokuz Kıbrıslı Rum vatandaşın 18 yakını tarafından, 1990’da açılmıştı. Davada AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 2. (yaşam hakkı), 3. (işkence ve kötü muamele yasağı) ve 5. (kişi güvenliği ve özgürlüğü) maddelerinin ihlal edildiğine karar verdi.

Devamını oku...
 

Yargının taraflı halleri

e-Posta Yazdır PDF

Tahir ELÇİ*

Yorucu geçen bir günün sonunda akşam bir süre televizyon seyrettikten sonra, yatağınıza gidip derin bir uykuya daldınız. Sabaha doğru tıkırtı seslerinden gözlerinizi yarım yamalak açtığınızda, karanlıkta yabancı birinin başucunuzda dikildiğini görüp can havliyle yandaki çekmecede bulunan silahınıza sarılarak kendinizi ve ailenizi saldırgan hırsızdan korumaya çalıştınız. Hırsızın devam eden saldırısı karşısında silahınızı ateşlediniz ama o andaki heyecan, korku ve telaştan havaya veya hırsızın ayaklarına ateş etmek aklınıza bile gelmediğinden, göğsünden yediği kurşunla oracıkta yığılan hırsızın yaşamını yitirdiğini düşünün.

Son Güncelleme: Salı, 13 Ekim 2009 12:29 Devamını oku...
 

Transeksüelleri Hasta İlan Etmeyi Durdurun!

e-Posta Yazdır PDF

Amerikan Psikologlar Derneği (APA) 1973 yılında, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 1990 yılında eşcinselliğin ruhsal bozukluklar listesinden çıkarılmasına karar vermiştir. Ancak transeksüellik hala ruhsal bozukluk kategorisinde değerlendirilmektedir. APA 2012’de, WHO 2014’te ruhsal bozukluklar listesini yeniden gözden geçirecek. Bu nedenle dünyanın bir çok ülkesindeki LGBT örgütü 17 Ekim 2009’da başlamak üzere bu tarihlere kadar eylemler düzenleyecek.

Türkiye’den de MorEL Eskişehir LGBTT Oluşumu ve Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği bu eylemleri örgütlemeyi üstlendi.

Devamını oku...
 

Çocukların Silahlı Çatışmalara Katılımı ile İlgili BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne Ek Seçmeli Protokol Kapsamında Türkiye'nin Raporlama Yükümlülüğü

e-Posta Yazdır PDF

Bilgi Notu*

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi1, 14 Eylül 2009 tarihinde gerçekleştidiği oturumda Türkiye’nin Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin Çocukların Silahlı Çatışmalara Katılımını konu alan iki nolu Seçmeli Protokol çerçevesinde sunduğu ilk raporu görüştü.

Türkiye, İhtiyari Protokol'ü 6 Nisan 2004 tarihinde imzaladı ve iki yıl sonra 2 Mart 2006 tarihinde de onaylayarak, Protokol’de yer alan hükümlerin yerine getirilmesi konusunda yükümlülük üstlendi.

Son Güncelleme: Pazartesi, 12 Ekim 2009 22:30 Devamını oku...
 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararı Türkiye iltica sisteminin iyileştirilmesi için fırsat olmalıdır

e-Posta Yazdır PDF

ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

(23 Eylül 2009) - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AIHM) dün (22 Eylül 2009) verdiği nihai karar1, Türkiye’nin düzensiz göç kontrolü ve iltica alanındaki mevzuat ve uygulamalarının temelden değiştirilmesi gerektiğine işaret etmesi açısından son derece önemli bir karar niteliğini taşıyor.

Yaklaşık bir yıldır Kırklareli Gaziosmanpaşa Mülteci Barındırma ve Kabul Merkezi’nde alıkonmakta olan iki İranlı mültecinin Türkiye’ye karşı açtığı davayla ilgili Mahkeme dün nihai kararını vererek, Türkiye’yi mahkum etti.

Son Güncelleme: Çarşamba, 23 Eylül 2009 19:30 Devamını oku...
 

Gazze savaşının hesabı sorulmalı

e-Posta Yazdır PDF

RIchard Goldstone*

İsrail'in geçen kış Gazze'de yürüttüğü üç haftalık savaşta gerçekleştiği iddia edilen uluslararası hukuk ve insan hakları ihlallerinin soruşturulmasını öngören BM görevini tereddütle kabul ettim.

Son derece hassas ve siyasi olarak yüklü bir mesele bu. Kabul ettim, çünkü görev bütün tarafları ele almayı içeriyordu: İsrail'i, Gazze'yi kontrol eden Hamas'ı ve diğer silahlı Filistin gruplarını. Kabul ettim, çünkü çalışma arkadaşlarım tarafsız, gerçeğe dayalı bir soruşturmaya bağlı olan profesyonellerdi.

Devamını oku...
 

BM'nin Gazze raporu iki tarafı da kızdırdı

e-Posta Yazdır PDF

Birleşmiş Milletler Gazze raporuna göre, “İsrail ve Hamas Gazze'de savaş suçu işledi." 557 sayfalık raporda, Gazze'de İsrail ve Hamas güçlerinin savaş suçları işledikleri yolunda kanıt olduğu belirtildi.

BM raporunda daha sert eleştirilere maruz kalan İsrail "orantısız güç kullanmak" ve "Filistinlileri topluca cezalandırmakla" suçlandı.

İsrail ayrıca, insani yardım alanında da uluslararası hukuku ihlalle itham edildi.

Son Güncelleme: Perşembe, 17 Eylül 2009 13:27 Devamını oku...
 

'Kürt açılımı'nda çocukların yeri

e-Posta Yazdır PDF

Hükümetin önce Kürt açılımı olarak duyurduğu, ardından adını "demokratik açılım" yaptığı süreçte Diyarbakırlı 6 çocuk için 138 yıl istendi.

AKP hükümetinin önce Kürt açılımı olarak duyurduğu, gelen tepkilerin ardından adını “demokratik açılım" olarak değiştirdiği süreç devam ederken, Diyarbakır''da mahkemeye çıkarılan 6 çocuk için “terör örgütü propagandası yapmak" gerekçesiyle 138 yıl hapis istendi.

Savcılığa göre yaşları 15 ila 17 arasında değişen 6 çocuğun propaganda yaptıklarının kanıtı Diyarbakır'da gösterilere katılmak.

Son Güncelleme: Perşembe, 17 Eylül 2009 13:16 Devamını oku...
 

Komiser Hammerberg “Mahkeme kararlarının hatalı uygulanmasının adalete güveni zedelediğini” söyledi.

e-Posta Yazdır PDF

Strasbourg, 31.08.2009 – Avrupa Komisyonu İnsan hakları Komiseri Thomas Hammerberg bugün yaymlanan son görüşünde, “Bazı ülkelerinde mahkemem kararlarına bütünüyle itibar edilmediğini; bu durumun hukukun üstünlüğünü red ve ciddi bir insan hakları sorunu olarak görülmesi gerektiğini” Söyledi.

Bu ülkelerdeki mahkeme kararları, çoğunlukla kısmen ya da çok gecikmeli olarak – ya da bazen hiç uygulanmamıştır - icra edilmektedir. Bu ulusal makamların öncelikli olarak harekete geçmelerini gerektiren yapısal bir sorundur.”

Son Güncelleme: Perşembe, 03 Eylül 2009 12:34 Devamını oku...
 


Sayfa 10 > 13

E-Mail Listesi

Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olun.