localhost

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
English (United Kingdom)

İnsan Hakları Savunucularını Serbest Bırakın!

e-Posta Yazdır PDF

Basına ve Kamuoyuna

İnsan Hakları Savunucularını Serbest Bırakın!

5 Temmuz 2017 sabahı Büyükada'da "İnsan hakları savunucularının güvenliği” konulu eğitim programına katılmak için bir araya gelen aralarında derneğimiz yönetim kurulu üyeleri Günal Kurşun ve Veli Acu'nun da aralarında olduğu 10 insan hakları savunucusu “ihbar var” gerekçesi ile gözaltına alınmışlardır. Saatlerce gözaltında oldukları yakınlarına ve avukatlarına bildirilmediği gibi gözaltı gerekçesi de gizlilik gerekçesiyle bildirilmemektedir .

Arkadaşlarımızın gözaltına alınma gerekçeleri ve nerede oldukları konusunda avukatlarına bilgi verilmemesi bizde ciddi kaygılar uyandırmaktadır.

Haftalar öncesinden organize edilen ve duyurusu yapılan eğitim çalışmasına katılmak için Büyükada’da bulunan ve halen gözaltında tutulan; Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, İnsan Hakları Gündemi Derneği Yönetim Kurulu üyesi Veli Acu, İnsan Hakları Gündemi Derneği Yönetim Kurulu üyesi Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan, Yurttaşlık Derneği’nden Özlem Dalkıran, eski Mazlum Der'li aktivist Şeyhmus Özbekli ve eğitimciler Ali Gharavi ve Peter Steudtner derhal serbest bırakılmalıdır .

İnsan Hakları Gündemi Derneği / Human Rights Agenda Association

 

Necmettin Öğretmeni Derhal Serbest Bırakın!

e-Posta Yazdır PDF


Necmettin Öğretmeni Derhal Serbest Bırakın!

Okulların tatil olmasının ardından görev yaptığı Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi’nden aracıyla Gümüşhane’ye giderken Dersim'de PKK tarafından aracı kurşunlanıp yakıldıktan sonra kaçırılan öğretmen Necmettin Yılmaz’ın akıbetinden endişe ediyoruz. Sivillere yönelik her türlü şiddet, kurşunlama, mala zarar verme ve daha ağır filller, Uluslararası Ceza Hukuku kapsamında insanlığa karşı suçlar başlığı altında yargılanmalıdır. Savaşın öznesi olmayan insanlara yönelik şiddet, önce halkların vicdanında sonra da evrensel hukuk normları karşısında mahkum olacaktır. Sorumluları Necmettin öğretmeni derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz.

İHGD Yönetim Kurulu

Devamını oku...
 

15. Onur Haftasında Onur Yürüyüşüne Dair İstanbul Valiğinin Yasak Kararı Örgütlenme ve Toplanma Özgürlüğü'nün İhlalidir

e-Posta Yazdır PDF

15. Onur Haftasında Onur Yürüyüşüne Dair İstanbul Valiğinin Yasak Kararı Örgütlenme ve Toplanma Özgürlüğü'nün İhlalidir 
Onbeşincisi bugün kutlanan İstanbul LGBTİ+ Onur  Yürüyüşü toplumsal hassasiyetler gerekçe gösterilerek dün İstanbul Valiliği tarafından bir kez daha yasaklandı. Aslında bu yasak açıkça barışçıl protesto ve örgütlenme hakkının ihlalidir. Bu tepki ve yasaklamanın asıl sebebi homofobidir.
Tüm bu yasağa rağmen, yine de Taksim de yürümeye ve basın açıklaması yapmaya çalışan Lgbti bireylere polis çok sert müdahale etmiş ve çok sayıda göstericiyi gözaltına almıştır.
Eşcinseller vardır onların varlığına devlet artık alışmak zorundadır. Yetkilileri yasal barışçıl gösteri hakkını kullanan başta LBGTİ bireyler olmak üzere herkesin temel insan haklarına saygı göstermeye çağırıyoruz.
İhgd Yönetim Kurulu
Devamını oku...
 

Nuriye ve Semih Ölmeden!... 4290 Olmasın!

e-Posta Yazdır PDF

Nuriye ve Semih Ölmeden!...

4290 Olmasın!

KHK ile görevlerinden ihraç edilen binlerce insandan ikisi olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın başlattığı açlık grevi 100. gününü geride bıraktı. Gülmen ve Özakça, açlık grevlerinin 76. günü tutuklandılar.

Türkiye hapishanelerinde son 20 yıl içinde yaşamını yitiren mahpusların bilinen sayısı 4.288’dir.  Açlık grevleri ve ölüm oruçlarında yüzlerce mahpus engelli kalmıştır. Hapishanelerde hala yüzlerce ağır hasta mahpus tutulmakta ve mahpus ölümleri son yıllarda giderek artmaktadır.

Devamını oku...
 

İHGD Başkanı Av.Özlem Yılmaz ile Röportaj: İHGD, Orhan Kemal Cengiz’i Avrupa Konseyi Vaclev Havel İnsan Hakları ödülüne aday gösterdi

e-Posta Yazdır PDF

İnsan hakları savunucularına yönelik ihlalleri gündeme getirmek amacıyla Orhan Kemal Cengiz’i, Avrupa Konseyi Vaclev Havel İnsan Hakları Ödülü’ne aday gösteren İnsan Hakları Gündemi Derneği Başkanı  Özlem Yılmaz ile OHAL dönemi mağduriyetlerini konuştuk.

Öncelikle İnsan Hakları Gündemi Derneği’nin (İHGD) çalışmalarından biraz bahseder misiniz?

İnsan Hakları Gündemi Derneği, ulusal ve uluslararası alanda faaliyet göstermek üzere, Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen insan hakları savunucularının katılımı ile 2003 yılında İzmir’de kuruldu. İnsan haklarının her türlü siyasi ideoloji ve dünya görüşünün üzerinde bir değer olduğunu kabul eden, hakların ilerletilmesinin ancak sorunların kaynağına ilişkin gerçek bir kavrayışın geliştirilmesi ve somut çözüm önerilerinin uygun taktik ve stratejiler kullanılarak hayata geçirilmesiyle mümkün olabileceğine inanmaktayız.

Son Güncelleme: Çarşamba, 14 Haziran 2017 10:39 Devamını oku...
 

UAÖ Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç’ın Tutuklanmasına ilişkin Ortak Açıklama

e-Posta Yazdır PDF

6 Haziran 2017 günü sabah erken saatte gözaltına alınan Taner Kılıç, 9 Haziran 2017 gecesi saat 23.30’da hâkim önüne çıkarılarak tutuklanmış ve cezaevine gönderilmiştir. Kişi özgürlüğü hakkına açıkça aykırı olan bu tutuklama, tüm insan hakları savunucuları ve sivil toplum kuruluşlarınca hukuka aykırı bulunmuş, tepki ve endişe ile karşılanmıştır.

Taner Kılıç uzun yıllar insan hakları savunuculuğu yapmış, özellikle “mülteci hakları ve hukuku” üzerine fedakârca çalışmalarda bulunmuş ve kurucularından olduğu Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’nin halen yöneticiliğini yapmakta olan saygın bir kişidir. Kendisinin sadece bir iddia üzerine terör örgütü üyeliği ile suçlanması ve adeta bu durum sabit görülmüş gibi bir muameleye tabi tutulması infiale sebep olmuştur.

Son Güncelleme: Çarşamba, 14 Haziran 2017 09:51 Devamını oku...
 

İnsan Hakları Savunucusu Avukat Taner Kılıç Derhal Serbest Bırakılmalıdır!

e-Posta Yazdır PDF


İnsan Hakları Savunucusu Avukat Taner Kılıç Derhal Serbest Bırakılmalıdır!

6 Haziran 2017 tarihinde İzmir Terörle Mücadele Polisi tarafından evi ve bürosunda  arama yapılarak gözaltına alınan Avukat Taner Kılıç derhal serbest bırakılmalıdır.

Genel olarak insan hakları savunuculuğunun yanı sıra, özelde mültecilerin haklarını savunmaya kendisini adamış bir insan hakları savunucusu olan Avukat Taner Kılıç, Türkiye’de mülteci haklarına yönelik farkındalığın ve savunuculuğun artmasında vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi kurucularından olan Kılıç, 2014 yılından bu yana Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.  Mültecilerle Dayanışma Derneği’nin de kurucularından olan Kılıç, İzmir Barosu ve Türkiye Barolar Birliği Mülteci Hakları Komisyonlarında da aktif olarak çalışmaktadır.

Hükümeti, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirgesine sadık kalmaya davet ediyor ve İnsan Hakları Savunucusu Avukat Taner Kılıç’a yönelik hukuk dışı işlemden bir an önce vazgeçilmesini ve derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

 

İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Yurttaşlık Derneği

 

Devamını oku...
 

Yaşam Kazansın!

e-Posta Yazdır PDF

Yaşam Kazansın!

OHAL KHK’leri ile görevlerinden ihraç edilen kamu çalışanları Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işlerine geri dönebilmek için başlattıkları açlık grevini endişe içinde izliyoruz. Grevin 62. gününde süreci değerlendirmek ve olumlu şekilde sonuçlanmasını sağlamak adına İHD, TİHV ve ÇHD’nin çağrısıyla düzenlenen toplantıyı İHGD olarak biz de destekliyoruz. Başta Gülmen ve Özakça olmak üzere haksız yere işten atılan tüm kamu emekçilerinin işlerine iade edilmelerini ve bu açlık grevinin bir an önce sona ermesini diliyoruz.

İHGD Yönetim Kurulu

Son Güncelleme: Salı, 09 Mayıs 2017 20:36 Devamını oku...
 

Orhan Kemal Cengiz’i Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü’ne aday gösteriyoruz

e-Posta Yazdır PDF

 

Orhan Kemal Cengiz’i Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü’ne aday gösteriyoruz

 

 


İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD), derneğimizin önceki başkanı Av.Orhan Kemal Cengiz’i Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi (PACE) 2017 Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü’ne aday göstermiştir. Cengiz’in özellikle son 20 yılda insan hakları alanında ortaya koyduğu çalışmalar, ödüle aday gösterilmesinde en önemli faktördür. İHGD’nin dışında altı ayrı kurum ve kişi, Orhan Kemal Cengiz’i ödüle aday gösterenler arasında yer almışlardır. Birleşmiş Milletlerin çalışmalarını insan hakları açısından izleyen en önemli sivil örgütlerden biri olan UN Watch, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Başkanı Av.Taner Kılıç, European Stability Initiative (ESI)’nin başkanı Gerald Knaus, , İnsan Hakları Derneği önceki genel başkanı Av.Hüsnü Öndül, Özgürlük Araştırmaları Derneği Başkanı Doç.Dr.Bican Şahin ve İnsan Hakları Araştırmaları Derneği önceki başkan yardımcısı Ayşe Bilgen, Orhan Kemal Cengiz’i ödüle aday gösteren diğer kurum ve kişiler arasında yer almaktadır.

Son Güncelleme: Cumartesi, 06 Mayıs 2017 20:16 Devamını oku...
 

İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı M. Raci Bilici Derhal Serbest Bırakılsın!

e-Posta Yazdır PDF

ORTAK AÇIKLAMA

İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı M. Raci Bilici 15 Mart 2017 günü sabah saatlerinde Diyarbakır’da evi aranarak gözaltına alındı. Halen Diyarbakır İl Emniyet TEM Şube’de gözaltında tutulmaktadır. Avukatların verdiği bilgilere göre soruşturma dosyası hakkında  gizlilik kararı alındığı için şimdilik  Raci Bilici’nin somut olarak ne ile suçlandığı hakkında bilgi edinilememiştir.

İnsan haklarını savunma hakkı, BM İnsan Hakları Savunucuları Bildirgesi’nde ifade edildiği üzere, bağlayıcı AGİT taahhütlerinde, BM uluslararası insan hakları sözleşmelerinde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmelerinde düzenlenen temel insan haklarına dayanmakta ve bu haklardan doğmaktadır. 

Son Güncelleme: Pazar, 09 Nisan 2017 10:11 Devamını oku...
 

685 Sayılı KHK ile Kurulan OHAL Komisyonu Etkili Bir Hukuk Yolu Mu?

e-Posta Yazdır PDF

Türkiye’de 20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen ve 8. ayına girmiş bulunan Olağanstü Hal kapsamında 21 kanun hükmünde kararname yayınlandı. Bunların arasında 23 Ocak 2017 tarihinde yayınlanan 685 sayılı kararname ile “olağanüstü hal kapsamında, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu gerekçesiyle başka bir idari işlem tesis edilmeksizin doğrudan kanun hükmünde kararname hükümleri ile tesis edilen işlemlere ilişkin başvuruları değerlendirmek ve karara bağlamak” amacıyla oluşturulacak Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu yer aldı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Kerem Altıparmak, ekte yer alan makalesinde bu Komisyon’un etkili bir hukuk yolu olup olmadığını tartışmaktadır. 685 Sayılı KHK ile iki aylık bir zaman diliminde kurulması öngörülen bu Komisyonun, bu makalede yer alan analizleri dikkate almasını temenni ederiz.

Attachments:
Download this file (İnceleme Komisyonu_OHAL.pdf)İnceleme Komisyonu_OHAL.pdf[ ]458 Kb
Son Güncelleme: Çarşamba, 15 Mart 2017 13:49 Devamını oku...
 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun

e-Posta Yazdır PDF

8 Mart 1857'de Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) New York kentinde dokuma fabrikasında çalışan 40 bin işçi, daha iyi koşullarda çalışmak istedikleri için greve başladılar ve polis işçilere saldırdı. Fabrikaya kitlenen kadın işçiler, fabrikada çıkan yangından kurtulmaya çalıştı fakat fabrika önünde kurulan barikatlar kaçmalarına engel oldu ve 129 kadın işçi burada hayatını kaybetti. Bu olayda hayatını kaybedenlerin cenazesine on binler katıldı.
 
Bu olaylardan 52 yıl sonra Danimarka’nın Kopenhag şehrinde, Kadın Sosyalist Enternasyonal toplantısı düzenlendi. 8 Mart 1857’de New York’ta başlayan kadınların haklarının kazanılması ve birlikteliği mücadelesi çarçevesinde, 26-27 Ağustos 1910 tarihinde Kopenhag’da Clara Zetkin tarafından, 8 Mart 1857’deki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına bu tarihin “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisi getirildi. Zetkin’nin önerisi oybirliğiyle kabul edildi. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921’de Rusya’nın Başkenti Moskova’da 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda gerçekleşti. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ı “Dünya Kadınlar Günü” olarak kabul etti.
Son Güncelleme: Çarşamba, 08 Mart 2017 18:34 Devamını oku...
 

İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP)'tan 215. Gününde Olağanüstü Hal: Güncellenmiş Durum Raporu

e-Posta Yazdır PDF

15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan ve 16 Temmuz günü bastırılan darbe girişiminin ardından 20 Temmuz 2016 tarihinde bütün Türkiye’de üç ay süre ile Olağanüstü Hal ilan eden Hükümet, 19 Ekim 2016 ve 3 Ocak 2017 tarihlerinde üçer ay süreyle Olağanüstü Halin devam etmesine karar vermiştir.

200 günü aşkın bu dönemde Hükümet, Anayasanın 121. Maddesinin OHAL gerekçesi ile sınırlı olarak tanıdığı yetkiye dayanarak 21 Kanun Hükmünde Kararname

Attachments:
Download this file (OHAL Şubat2017 raporu.pdf)OHAL Şubat2017 raporu.pdf[ ]3309 Kb
Son Güncelleme: Cumartesi, 25 Şubat 2017 10:12 Devamını oku...
 

İHGD İzmir Ofisinde Çalışacak Gönüllü Arıyor

e-Posta Yazdır PDF

İNSAN HAKLARI GÜNDEMİ DERNEĞİ (İHGD)

İZMİR OFİSİNDE ÇALIŞACAK OFİS GÖNÜLLÜLERİ ARIYOR 

İHGD: Gönüllü Çağrısı

Gönüllülük Süresi: En az 3 ay boyunca, haftada 20 saat

Başlangıç: Mart 2017
Ücret: Ücretsiz pozisyon
Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat 2017
 

Son Güncelleme: Cuma, 17 Şubat 2017 21:29 Devamını oku...
 

Tam 68 yıl önce İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi kabul edildi.

e-Posta Yazdır PDF

Hala bildirgede yer alan insanların özgür ve eşit olacağı, ayrımcılığa maruz kalmayacağı  bir dünya uzak görünüyor. Dünyanın birçok bölgesinde öncelikle yaşam hakkını , işkence görmeme hakkını ihlal eden savaşlar yaşanıyor .Çocuklar çatışma ortamının ortasında ,insanlar evlerini kaybedip başka ülkelerde kendine yeni bir hayat kurma arayışında .Ama mültecilere karşı savaşmayan ülkelerin kapıları kapalı. Mülteci olmak dikenli teller, sınır kapıları önünde beklemek ,karşı kıyıya ulaşmaya çalışırken ölmek biraz varanlar içinse zor koşullarda yaşayabilmek. 

Bugün bu ülkede insan neydi? Hak neydi? diyecek kadar yoğun insan hakları ihlalleri yaşıyoruz.15 Temmuz darbe girişimi sonrasında  Ohal'in getirdiği  orantısız sınırlamalar zaten yeterince korunamayan  insan haklarını neredeyse yokolma noktasına getirmiştir.  

 

Bugün  İdam cezası yeniden getirilmek isteniyor .

Son bir yılda kolluk güçlerinin yargısız infazı, dur ihtarına uyulmadığı gerekçesiyle veya rastgele ateş açması sonucu 341 kişi yaşamını yitirdi.

Sadece  IŞİD'in  yaptığı  intihar saldırıları sonucu, 184 kişi yaşamını yitirmiş 633 kişi de yaralandı.

Silahlı çatışmalarda 406’sı asker, polis, korucu,  29’u sivil yaşamını yitirmiştir. Bu dönemde 1.065’i asker, polis ve korucu,  75’i sivil kişi yaralandı..

Son Güncelleme: Perşembe, 09 Şubat 2017 15:12 Devamını oku...
 

Yüzlerce Derneğin Kapatılması Hakkında

e-Posta Yazdır PDF

İçişleri Bakanlığı, 11 Kasım'da, 370 Sivil Toplum Kuruluşu'nun (STK) faaliyetlerinin üç aylığına durdurulduğunu (askıya alındığını) duyurdu.  22 Kasım Salı günü ise 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 3.Maddesi ile -İçişleri Bakanlığı tarafından faaliyetleri durdurulanlar da dâhil olmak üzere- 375 STK kapatıldı.

Kapatılan STK'lar arasında, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), Van Kadın Derneği (VAKAD), Gündem Çocuk Derneği, Sarmaşık Derneği ile İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP) üyesi İnsan Hakları Araştırmaları Derneği (İHAD) bulunmaktadır.  

STK'ların varlığına son veren geniş kapsamlı bu uygulamalar, OHAL gerekçesiyle meşrulaştırılamaz ve Türkiye'nin taraf olduğu BM Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi tarafından güvence altına alınan ifade ve örgütlenme özgürlüğü haklarını ihlal etmektedir.  Türkiye, BM Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi'nin 19. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesi uyarınca ifade özgürlüğü hakkını güvence altına almakla yükümlüdür. Bu hak her türlü bilgi ve düşünceyi araştırma, edinme ve açıklama özgürlüğünü de içerir.

Son Güncelleme: Perşembe, 09 Şubat 2017 16:07 Devamını oku...
 


Sayfa 2 > 13

E-Mail Listesi

Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olun.