localhost

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
English (United Kingdom)

Devlet Bütçeleri Hükümetlerin İnsan Haklarına Önem Verip Vermediğini Gösteriyor

e-Posta Yazdır PDF

Strasbourg, 03.08.2009 - Avrupa Konseyi İnsan Hakları Yüksek Komiseri Thomas Hammerberg bugün yayınlanan görüşünde “Mevcut ekonomik krizin, devletlerin bütçelerini özellikle insan hakları ile uygun olarak şekillendirmesini önemli hale getirdiğini” söyledi.

“Kaynakların tahsisi – toplumsal cinsiyet eşitliği, çocuk hakları ile yaşlı ve engelli kişiler, göçmenler ve risk altında bulunan diğer dezavantajlı insanların durumunu- içeren insan hakları koruma alanını etkileyecektir. Unutmamak gerekir ki devletin gelirlerini elde etme yöntemi toplumdaki adalet ve hakkaniyet üzerinde etkili olacaktır; bu bakımdan hiçbir vergi sistemi tarafsız değildir.”

Son Güncelleme: Çarşamba, 26 Ağustos 2009 15:31 Devamını oku...
 

Türkiye'de Nefret Suçları

e-Posta Yazdır PDF

Sunuş ve Teşekkürler

Hakan Ataman / Orhan Kemal Cengiz

Türkiye’de son yıllarda giderek yükselen ırkçılık, milliyetçilik ve hoşgörüsüzlükten kaynaklanan “nefret suçlarında bir artış görülmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 10. maddesi herkesin dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşit olduğunu belirtmektedir. Benzer şekilde 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 3. maddesi de adalet ve kanun önünde eşitlik ilkesi koruma altına almakta, 76. maddesi soykırım suçunu yasaklamakta, 122. maddesi ayrımcılığı, 216. maddesi ise halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılamayı suç saymaktadır.

Attachments:
Download this file (TürkiyedeNefretSuçları.pdf)TürkiyedeNefretSuçları.pdf[ ]1207 Kb
Son Güncelleme: Pazartesi, 27 Temmuz 2009 12:42 Devamını oku...
 

LGBTT Hakları İnsan Haklarıdır

e-Posta Yazdır PDF

Sunuş

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Terry Davis’in 17 Mayıs anti-homofobi günü nedeniyle yaptığı açıklamada da belirttiği gibi (1), “Günümüzde eşcinsellik, en azından Avrupa Konseyi ülkelerinde hapis cezasıyla cezalandırılmamakta; ancak ayrımcılık ve homofobi hala mevcut ve sadece toplumun marjinal gruplarına özgü değil. Dazlakların homofobik saldırgan eylemlerini kınıyorum; ancak siyasi liderlerin ve kanaat önderlerinin konuya ilişkin olumsuz yaklaşımları ise sorunun diğer bir boyutunu oluşturuyor.

Attachments:
Download this file (KIOS baş sayfalar.pdf)KIOS baş sayfalar.pdf[ ]308 Kb
Download this file (KIOS diğer sayfalar.pdf)KIOS diğer sayfalar.pdf[ ]1123 Kb
Son Güncelleme: Pazartesi, 20 Temmuz 2009 11:26 Devamını oku...
 

Allah’ın Belası Şey!

e-Posta Yazdır PDF

 

Özkan GENÇ

...Nedir o? Irkçılık. Sırf başka bir etnisiteye mensup diye, başka bir dili konuşuyor diye, başka bir dine inanıyor diye birilerinden nefret etmek. Ve tüm benliğiyle bu nefreti kusmak. Birileri dillerini konuşamıyormuş, birileri dinlerini yaşayamıyormuş, birileri işkence görüyormuş, birileri ölüyormuş kimin umurunda! O birileri biz değiliz ya!

Son Güncelleme: Cuma, 17 Temmuz 2009 14:41 Devamını oku...
 

İnsanileştirici Kalkınma

e-Posta Yazdır PDF

Küresel Fotoğraf Kampanyası

Kalkınma hakkında ne düşünüyorsunuz? Kalkınma sürecinin insani yüzünü nasıl resmedebilirsiniz? Kalkınma teşebbüsleri ve programlarının insanların yaşamlarını iyileştirdiğini nasıl gösterirsiniz? Bu küresel fotoğraf kampanyası, fakirliğe, toplumsal dışlanmaya ve tecrit edilmeye karşı kazanılmış olan mücadelenin örneklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. 

Son Güncelleme: Cuma, 17 Temmuz 2009 14:24 Devamını oku...
 

Adalet için Türkiye de Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne Taraf Olmalıdır

e-Posta Yazdır PDF

BASINA VE KAMUOYUNA

17 TEMMUZ "ULUSLARARASI ADALET GÜNÜ"

Uluslararası Ceza Mahkemesi Koalisyonu üyeleri, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) kurucu anlaşması olan Roma Statüsü'nün kabulünün on birinci yıldönümünde, Türkiye'yi Roma Statüsü'nü onaylamaya ve UCM'nin yargı yetkisini tanımaya davet etmektedir.

Son Güncelleme: Cuma, 17 Temmuz 2009 12:27 Devamını oku...
 

Açık toplumda otoriter rejimin akıl sağlığına etkileri!

e-Posta Yazdır PDF

 

Orhan Kemal CENGİZ

Rejim alabildiğine otoriter; hatta o kadar otoriter ki, kendi vatandaşlarının bir kısmına karşı komplo kurmayı bile planlayabiliyor... Ama öbür taraftan da toplum alabildiğine açık, otoriter rejimi yerden yere vuruyor, her şeyi konuşuyor, tartışıyor... Sanki kımıldattıkça, tüm renkleri, figürleri değişime uğrayan bir tablo gibiyiz...

 

Son Güncelleme: Perşembe, 02 Temmuz 2009 21:03 Devamını oku...
 

Komiser Hammarberg “Demokratik bir toplumda barınma hakkı aslidir” diyor

e-Posta Yazdır PDF

 

Strasbourg, 30.06.2009- Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg, barınma hakkına dair bir öneri getirerek, “Barınma hakkı birçok insan hakkından etkili biçimde yararlanmakta temel bir öneme sahiptir. Özellikle ekonomik kriz dönemlerinde devletler bunun uygulanmasını sağlamalıdırlar.” diyor.

Son Güncelleme: Çarşamba, 01 Temmuz 2009 22:11 Devamını oku...
 

Avrupa'nın kapısında görmezden gelinen hayatlar

e-Posta Yazdır PDF

 

20 Haziran 2009 Dünya Mülteciler Günü Ortak Basın Açıklaması

Avrupa'nın kapısında görmezden gelinen hayatlar”

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kabul edilen “20 Haziran Dünya Mülteciler Günü”nde, dünyada ve Türkiye'de mülteciler görmezden gelinmeye devam ediyor.

Devamını oku...
 

Gölgeler, komplolar, Ergenekon...

e-Posta Yazdır PDF

 

 

Orhan Kemal CENGİZ

Gölgeler bir parladı, bir söndü... Uzadılar, kısaldılar, telaşla akıp gittiler, uzun koridorların loş duvarlarında... Ne olduğunu çok iyi biliyorsun aslında... Bütün o gölgelerin telaşlı cümbüşünden, bütün o sayrılı fısıltılardan, birbirlerinin üzerine eğilen gölgelerden, neyin, nasıl hazırlandığını çok iyi bilmektesin... Bir adamın sırtının sıvazlandığını görüyorsun...

Son Güncelleme: Pazar, 21 Haziran 2009 16:23 Devamını oku...
 

Barbarları bekleyen askerlerimiz

e-Posta Yazdır PDF

 

Orhan Kemal CENGİZ

Kendi hastaneleri, hapishaneleri, evleri, alışveriş merkezleri ve daha bilcümle kurum, kuruluş ve müştemilatları ile, askerler, yüksek duvarların arkasında, toplumdan yalıtılmış bir şekilde yaşıyorlar. Duvarlarla çevrili kentin dışından gelecek barbar saldırılarını bekleyen Romalılar gibi askerlerimiz... Yüksek duvarların ardındaki her şey tehdit ve tehlike anlamına geliyor onlar için...

 

Son Güncelleme: Pazartesi, 15 Haziran 2009 13:37 Devamını oku...
 

Eşcinsel ve Biseksüel Bireylerin Aileleri ve Arkadaşları için Rehber

e-Posta Yazdır PDF

 Lambdaistanbul Aile Grubu, başlangıçta sadece birkaç gönüllü anne ve Lambdaistanbul gönüllülerinin katılımıyla haftalık toplantılar düzenleyerek LGBTT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti, Transeksüel) bireylerin ailelerine destek olmayı hedefleyen bir aile ağı kurmak amacıyla 2008 yılının Ocak ayında kuruldu.

Grup çok hızlı bir şekilde büyüyerek ilk aile buluşmasını Nisan 2008'de gerçekleştirdi ve bu buluşmadan sonra da aile buluşmalarını ayda bir olmak üzere düzenli hale getirdi.

Attachments:
Download this file (Listagbrosür.pdf)Listagbroşür[ ]9255 Kb
Son Güncelleme: Çarşamba, 03 Haziran 2009 10:40 Devamını oku...
 

CPT Türkiye Raporu

e-Posta Yazdır PDF

 

Strasbourg, 28.05.2009 - Avrupa İşkencenin ve İnsanlıkdışı veya Onurkırıcı Ceza veya Muamelenin Önlenmesi Komitesi (CPT), Türk hükümetinin yanıtı ile birlikte, Kasım/Aralık 2006'da Türkiye'de gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin raporunu yayınladı. Her iki rapor da Türk otoritelerinin isteği üzerine kamuya açıklandı.

Son Güncelleme: Cuma, 29 Mayıs 2009 09:55 Devamını oku...
 

Sadece Ekonomik Kriz Yok, Bir de İnsan Hakları Krizi Var

e-Posta Yazdır PDF

 

Londra- Uluslararası Af Örgütü 2009 yıllık raporu: Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Irene Khan bugün,: Dünyada İnsan Haklarının Durumu basın açıklamasında, “dünya, sosyal, siyasal ve ekonomik sorunlar tarafından ateşlenen insan hakları sorunlarından oluşan bir saatli bombanın üzerinde oturuyor” dedi.

Son Güncelleme: Perşembe, 28 Mayıs 2009 20:36 Devamını oku...
 

Sıra Hangimizde?

e-Posta Yazdır PDF
 
LGBTT Hakları Platformu, “Sıra hangimizde?” diye soruyor:
 
“Cuma sabahı Çağla evinde bıçaklanarak öldürüldü. Bir arkadaşımızı kaybetmenin acısını içimize sindiremezken bir başkasının ölümüne şahit oluyoruz. İçimiz kan ağlıyor. Artık bağırmaktan yorulduk. Feryatlarımızı duymuyorsunuz. Transfobi ve homofobi gözlerinizi kör, kulaklarınızı sağır yapmış. Bizim insan olduğumuzu unutarak kendi insanlığınızdan kaybediyorsunuz.
 

Son Güncelleme: Perşembe, 11 Haziran 2009 19:22 Devamını oku...
 

Nefret Suçları Ayrımcılıktan Beslenir!

e-Posta Yazdır PDF

İHGD: Nefret Suçları

TR004/2009

Mayıs 2009

Nefret Suçları Ayrımcılıktan Beslenir!

Sosyolog Ali Bulaç’ın, geçtiğimiz pazartesi günü CNN Türk’te katıldığı “Reha Muhtar’la Çok Farklı” programında, “Irak ve Afganistan gibi ülkelerde yapılan sivillere yönelik toplu katliamların eşcinsel askerler tarafından yapıldığını” söylediği iddia edildi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Zeki Müren ve Bülent Ersoy’la ilgili sözlerinin de tartışıldığı programda Bakan’ın bilinçaltındaki düşüncelerini ifade ettiği de kaydedildi.

Son Güncelleme: Perşembe, 21 Mayıs 2009 12:36 Devamını oku...
 


Sayfa 11 > 12

E-Mail Listesi

Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olun.