localhost

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
English (United Kingdom)

Nefret Suçu Yasa Platformu, Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti

e-Posta Yazdır PDF

Nefret Suçu Yasa Platformu, Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti

Nefret Suçu Yasa Kampanyası Platformu, Ankara’da siyasi parti ve komisyon görüşmeleri dahilinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Nefret suçlarına karşı farkındalığı artırmayı ve yasal mevzuat getirmeyi hedefleyen platform, geçtiğimiz günlerde bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurulmuştu.

“Sen de başkasın nefretme” sloganıyla yola çıkan platform, 50’den fazla sivil toplum kuruluşunun bir araya gelmesinden oluşuyor. 

Son Güncelleme: Perşembe, 05 Temmuz 2012 09:49 Devamını oku...
 

İnsan Hayatı Bu kadar ucuz mu ?

e-Posta Yazdır PDF

 

Şırnak’ın Uludere İlçesine bağlı bir sınır köyü olan Ortasu köyü sakinlerinden oluşan bir grup, önceki gece sınırdan ülkeye giriş yaparken uçaklardan atılan bombalarla vuruldu. Büyük çoğunluğu çocuklardan oluşan 35 insan saldırıda hayatını kaybetti, üç kişi ise yaralı olarak kurtuldu. Jetlerin harekete geçmesinin İnsansız Hava Araçlarından (İHA) gelen istihbarattan kaynaklandığı, sivillerin “terörist” zannedilerek vurulduğu, sanki bir mazeretmiş gibi açıklandı. İnsan hayatının bu kadar ucuz olduğu bir ülkede insan haklarından ne kadar söz edilebilir bilemiyoruz. Kürt sorununu salt silahlı yöntemle çözmeye çalışmak, meseleye sadece güvenlik odaklı bakmak hiçbir şey getirmiyor. Meseleleri insan hakları odaklı bakışla ele almanın gerekliliğini, dilimizde tüy bitse de bir kez daha hatırlatıyoruz. Savaş hukuku kurallarına bile uyamayan bir ülke, medeni bir ülke olamaz. Durum ne Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülükleriyle, ne ceza hukukuyla, ne de terörle mücadele hukukuyla bağdaşmaktadır. 35 insanın öldürülmeleri hukuken olduğu kadar ahlaken de kabul edilebilir değildir.

 

İnsan Hakları Gündemi Derneği

Son Güncelleme: Perşembe, 09 Şubat 2017 15:14
 

Soykırım mıydı ?

e-Posta Yazdır PDF

 

Türkiye'yi 'Ermenilere soykırım yaptın' diye yargılayacak bir mahkeme yok. O yüzden bu hukuki tanımın hiçbir önemi yok aslında...

Yazının sonuna Youtube’dan minik bir video koydum. 1 dakika 14 saniyelik bir video bu. 60 küsur yaşında olduğunu tahmin ediyorum. Tam tarih belirtilmiyor ama muhtemelen Birleşmiş Milletler’in Soykırım Sözleşmesi’ni (1948) kabulünün hemen ardından çekilmiş. İlk önce sunucu, dünyanın henüz tanıştığı ‘genocide’ (soykırım) kelimesinin ne anlama geldiğini açıklıyor. Genocide’in, Latince genos (ırk) ve cide (öldürmek) kelimelerinin birleşmesinden meydana geldiğini söylüyor. Bu açıklamayı yaptıktan sonra hem bu kelimeyi icat eden ve hem de BM Soykırım Sözleşmesi’ni kaleme alan Yale profesörü Raphael Lemkin’e dönüyor ve ‘soykırım’ konusuna ilgisinin nasıl başladığını soruyor. Lemkin’in cevabı şöyle: “Geçmişte pek çok kez meydana geldiği için soykırım konusuyla ilgilenmeye başladım; soykırım Ermenilerin başına geldi, Ermenilerden sonra Hitler harekete geçti.” 

Son Güncelleme: Perşembe, 05 Temmuz 2012 09:55 Devamını oku...
 

101 Soruda Uluslararası Ceza Mahkemesi

e-Posta Yazdır PDF

101 Soruda Uluslararası Ceza Mahkemesi

Günal Kurşun

 

Attachments:
Download this file (101SorudaUCM.pdf)101SorudaUCM.pdf[ ]1194 Kb
Son Güncelleme: Pazartesi, 06 Mart 2017 13:12
 

Türkiye Suriyelilere sınırlarını kapatmamalı

e-Posta Yazdır PDF

Yaklaşık 1 ay önce Türkiye’ye en uzun kara sınırı olan Suriye’de başlayan protesto gösterileri gün geçtikçe şiddetlenmektedir. Suriye hükümetinin özellikle son iki haftadır göstericilere askeri önlemlerle, ağır silahlar kullanarak karşılık vermesi yüzlerce sivilin öldürülmesine binlerce sivilin yaralanmasına neden olmuştur.

Suriye’deki bu kaos ortamından kaçarak güvenli bir yer arayan bir kısım Suriyeli, en yakın komşu ülke olarak gördükleri Türkiye’ye sığınmışlardır. 29 Nisan 2011 tarihinde Hatay’ın Yayladağı ilçesi sınırına gelerek Türkiye’ye sığınmak isteyenler Türkiye yetkilileri tarafından kabul edilmiş ve 252 Suriyeli sığınmacının güvenlik, barınma, gıda, sağlık ihtiyacını karşılamak üzere önlemler alınmıştır.

Son Güncelleme: Çarşamba, 08 Şubat 2017 22:38 Devamını oku...
 

Kanunen Y(a)S(a)K, Hukuken Olsa Da Y(e)S(e)K!

e-Posta Yazdır PDF

İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD) olarak, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 18 Nisan 2011 Pazartesi günü, çoğu Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından desteklenen 12 bağımsız milletvekili adayının seçime girmelerini veto ettiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Bu veto kararının insan hakları ve hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik bir rejimde, seçme ve seçilme özgürlüğüne aykırı olduğunu dile getirmek isteriz. Her ne kadar yasal tabanı olduğu iddia edilse de, belli bir siyasi görüş ya da etnik gruba karşı ön yargı ile yaklaşıldığı izlenimi veren bu karar ve ona dayanak teşkil eden ayrımcı bakış açılı mevzuat en kısa sürede değiştirilmeli, standardı yükseltilmelidir. Bu haliyle YSK kararının, Anayasaya ve uluslararası düzeyde kabul görmüş ve saygın bir yere konmuş bulunan insan hakları sözleşmelerindeki eşitlik ilkesine ve ayrımcılık yasağına aykırı olduğunu belirtmek isteriz.

Saygılarımızla…

İnsan Hakları Gündemi Derneği

Son Güncelleme: Çarşamba, 08 Şubat 2017 22:35
 

Ergenekon’daki büyük resim ve yanlış fırça darbeleri

e-Posta Yazdır PDF

Orhan Kemal CENGİZ

Ergenekon Davası ve onun sonrasında oluşan yeni dengeler bir anda ortadan kalkıverse, tekrar “faili meçhul” cinayetlerin başlayacağına, Gayrimüslimlerin ve aydınların yeniden tehdit altına gireceğine ve hararetli “darbe” arayışlarının geri geleceğine dair en küçük bir şüphe duymuyorum. Bugünlerde birilerinin dillerine pelesenk ettikleri, “Korku Cumhuriyeti”, Ergenekon davasının akamete uğradığı bir Türkiye’de, sınır tanımaz bir öfkeyle iniverir tepemize… Umarım o günleri asla görmeyiz.

Ben başladığı günden beri Ergenekon davasını hararetli bir şekilde destekliyorum. Çünkü yukarıda sözünü ettiğim “büyük resmin” farkındayım. Ama bu büyük resmi görürken, bu resmin sağına soluna değen yanlış fırça darbelerini, zaman içinde resmin tamamını gölgeleyebilecek “lekeleri” de görmezden gelemiyorum.

Son Güncelleme: Cuma, 08 Nisan 2011 23:09 Devamını oku...
 

Basına ve Kamuoyuna

e-Posta Yazdır PDF

Yargıya yönelik ordu müdahalesinden kaygı duyuyoruz!

Genelkurmay Başkanlığı, yürümekte olan Balyoz davasında, mahkemenin, görevli ve emekli 163 personelinin tutukluluk halinin devamına ilişkin kararını anlamakta güçlük çektiğini ifade eden bir açıklama yapmıştır.

Türkiye’de ordunun siyaset ve yargı üzerindeki etkisi, bu kapsamda anayasal sınırlarını aşan müdahale pratiği ve bu müdahalelerin belirleyici etkisi göz önüne alındığında, bu açıklamanın mahkeme üzerinde bir baskı anlamına geldiği ve davanın bundan sonraki seyri ile ilgili olarak derin bir kaygı duymamızı gerektirdiği açıktır.

Son Güncelleme: Çarşamba, 08 Şubat 2017 22:34 Devamını oku...
 

Sivil İtaatsizlik Meclis'te

e-Posta Yazdır PDF

Dün (5 Nisan) TBMM Genel Kurulu ilginç bir protestoya sahne oldu. BDP sivil itaatsizlik eylemlerini meclise taşıdı. BDP Milletvekili Ufuk Uras, meclisin kılık kıyafet yönetmeliğini eleştirmek için genel kurulda kravatını çıkardı ve meclis kürsüsündeki mikrofona astı. Uras’ın uyarılara rağmen kravatını takmaması üzerine meclis başkan vekili Pakdil, BDP’li vekili genel kuruldan çıkardı.

Demokratik Toplum Kongresi ve BDP öncülüğünde Diyarbakır’da başlayan sivil itaatsizlik eylemleri mecliste de devam etti. Dün, BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras Meclis İç Tüzüğü’nü ve Kıyafet Yönetmeliğini protesto etmek amacıyla konuşması sırasında kravatını çıkardı ve kürsüdeki mikrofona astı.

Son Güncelleme: Perşembe, 07 Nisan 2011 20:07 Devamını oku...
 

Türkiye: Gazetecilerin Gözaltına Alınması İfade Özgürlüğünü Yaraladı

e-Posta Yazdır PDF

(İstanbul, 5 Mart 2011) - İnsan Hakları İzleme Örgütü 3 Mart 2011 günü dokuz gazeteci ve yazarın net bir gerekçe belirtilmeden gözaltına alınmasının ifade özgürlüğünü sekteye uğrattığını söyledi. Dokuz kişi, hükümete yönelik darbe planları yapmakla suçlanan "Ergenekon" çetesiyle bağlantılı olmakla suçlanıyor.

Gözaltına alınanlar arasında Türkiye ceza yargı sistemi ve polisle ilgili yaptıkları eleştirel haberlerle tanınan iki saygın gazeteci olan Ahmet Şık ve Nedim Şener de bulunuyor. Şık, Ergenekon davasının soruşturma ve yargılama süreciyle ilgili bir kitabın yazarlarından biri. Son dönemlerde ise polisle ilgili bir kitap hazırlıyordu. Şener ise, tanınmış bir gazeteci ve insan hakları savunucusu olan Hrant Dink cinayetiyle ve cinayet soruşturmasıyla ilgili bir kitap yazmıştı.

Son Güncelleme: Çarşamba, 08 Şubat 2017 22:30 Devamını oku...
 

İnsan Hakları ve Demokrasi Okulu 4. Dönem Başvuruları Başladı!

e-Posta Yazdır PDF

İnsan Hakları Gündemi Derneği ve Liberal Düşünce Topluluğu

Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri için

İnsan Hakları ve Demokrasi Okulu 4. Dönem Başvuruları Başladı!

(Son Başvuru tarihi 14 MART 2011)

Okul Hakkında

Lise ve ilköğretimde en hızlı geçilen konu başlıkları belki de insan hakları ve demokrasi. Demokrasi dediğimiz zaman konu Antik Yunan’da tıkanır kalır. İnsan hakları ise olabildiğince üstün körü bir şekilde atlanır ders saatlerinde, Vatandaşlık Bilgisi dersi ise içinde insan hakları olmadan nasıl anlatılabilir, sanırız hepimiz biliyoruz.

Üniversiteye geldiğinizde sosyal bilimler alanında bir tercih yapmadıysanız bu dersleri almaya ne gücünüz ne de zamanınız kalır. Sosyal bilimler alanında bir bölümün öğrencisiyseniz, insan hakları ve demokrasi alanındaki alan bilgisine ulaşma şansınız tamamen hocanızın insafına kalmış. Demokrasi, yurttaşlık ve insan hakları alanlarındaki bilgi birikiminizi hocalarınızın insafına bırakmak istemezseniz de bu okul tam size göre. 

Attachments:
Download this file (Başvuru formu.doc)Başvuru formu.doc[ ]66 Kb
Son Güncelleme: Cuma, 17 Şubat 2017 21:47 Devamını oku...
 

Ayrımcılığa Karşı Bir Adım At!

e-Posta Yazdır PDF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kitabı indirmek için aşağıdaki linklere tıklayınız.

Son Güncelleme: Pazartesi, 28 Şubat 2011 20:57
 

Nefret Suçlarıyla Mücadele Konferansları Konuşma Metinleri

e-Posta Yazdır PDF


Kitabı indirmek için aşağıdaki linklere tıklayınız.

Son Güncelleme: Perşembe, 17 Şubat 2011 03:39
 

İnsan Hakları ve Demokrasi Okulu 3. Dönem Başvuruları Başladı!

e-Posta Yazdır PDF

İnsan Hakları Gündemi Derneği ve Liberal Düşünce Topluluğu

Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri için

İnsan Hakları ve Demokrasi Okulu 3. Dönem Başvuruları Başladı!

(Son Başvuru tarihi 7 ŞUBAT 2011)

Okul Hakkında

Lise ve ilköğretimde en hızlı geçilen konu başlıkları belki de insan hakları ve demokrasi. Demokrasi dediğimiz zaman konu Antik Yunan’da tıkanır kalır. İnsan hakları ise olabildiğince üstün körü bir şekilde atlanır ders saatlerinde, Vatandaşlık Bilgisi dersi ise içinde insan hakları olmadan nasıl anlatılabilir, sanırız hepimiz biliyoruz.

Üniversiteye geldiğinizde sosyal bilimler alanında bir tercih yapmadıysanız bu dersleri almaya ne gücünüz ne de zamanınız kalır. Sosyal bilimler alanında bir bölümün öğrencisiyseniz, insan hakları ve demokrasi alanındaki alan bilgisine ulaşma şansınız tamamen hocanızın insafına kalmış. Demokrasi, yurttaşlık ve insan hakları alanlarındaki bilgi birikiminizi hocalarınızın insafına bırakmak istemezseniz de bu okul tam size göre. 

Attachments:
Download this file (Başvuru formu.doc)Başvuru formu.doc[ ]66 Kb
Son Güncelleme: Pazartesi, 31 Ocak 2011 14:55 Devamını oku...
 

Ugandalı LGBT Hakları Aktivisti David Kato Öldürüldü !..

e-Posta Yazdır PDF

Uzun zamandan beri Ugandalı lezbiyen, gey, biseksüel, transgender bireylerin karşılaştıkları yoğun hak ihlallerine karşı insan hakları savunuculuğu yapan David Kato, 26 Ocak 2011´´de Kampala´daki evinde vahşice dövülerek öldürüldü.

Uganda´da basılan Rolling Stones adlı ulusal gazete, aylardır, David Kato´nun da yer aldığı onlarca LGBT bireyin fotoğraflarını yayınlayarak, ´´Asın Bunları!´´  başlığı ile Ugandalıları LGBT bireylere karşı harekete geçmeye çağırıyordu.

Devamını oku...
 

İnsan Hakları ve Demokrasi Okulu 2. Dönem Başvuruları Başladı!

e-Posta Yazdır PDF

İnsan Hakları Gündemi Derneği ve Liberal Düşünce Topluluğu

Üniversite Öğrencileri için

İnsan Hakları ve Demokrasi Okulu 2. Dönem Başvuruları Başladı!

(Son Başvuru tarihi 3 OCAK 2010)

Okul Hakkında

Lise ve ilköğretimde en hızlı geçilen konu başlıkları belki de insan hakları ve demokrasi. Demokrasi dediğimiz zaman konu Antik Yunan’da tıkanır kalır. İnsan hakları ise olabildiğince üstün körü bir şekilde atlanır ders saatlerinde, Vatandaşlık Bilgisi dersi ise içinde insan hakları olmadan nasıl anlatılabilir, sanırız hepimiz biliyoruz.

Üniversiteye geldiğinizde sosyal bilimler alanında bir tercih yapmadıysanız bu dersleri almaya ne gücünüz ne de zamanınız kalır. Sosyal bilimler alanında bir bölümün öğrencisiyseniz, insan hakları ve demokrasi alanındaki alan bilgisine ulaşma şansınız tamamen hocanızın insafına kalmış. Demokrasi, yurttaşlık ve insan hakları alanlarındaki bilgi birikiminizi hocalarınızın insafına bırakmak istemezseniz de bu okul tam size göre.  

Attachments:
Download this file (Başvuru formu.doc)Başvuru Formu[ ]66 Kb
Son Güncelleme: Salı, 21 Aralık 2010 20:34 Devamını oku...
 


Sayfa 6 > 11

E-Mail Listesi

Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olun.