localhost

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
English (United Kingdom)

Sanığı polis değil avukat yakaladı

e-Posta Yazdır PDF

Sanığı polis değil avukat yakaladı

İSTANBUL - Cizre’de, 20 yurttaşın öldürülmesine ilişkin, Albay Cemal Temizöz’ün bir numaralı fail olarak yargılandığı davada, savcılığın ve mahkemenin tam üç yıldır ulaşamadığı şüpheliyi, mağdur ailelerin avukatı Tahir Elçi buldu. Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi ’nde görülen davanın iddianamesinde, ‘Yavuz’ kod adını kullanan başçavuşun 20 cinayetin sorumlularından biri olduğu öne sürülüyordu. Bu kişi 1994’te İskan Arslan, Ramazan Elçi, Abdullah Özdemir ve İzzet Padır, Ramazan Uykur, İbrahim Adak, Cizre’nin Kurtuluş Mahallesi’nden İbrahim adlı kişi, PKK ’ya katılmak isterken yakalanan 4-5 köylü, 1995 yılında Suriye uyruklu iki kişi, Silopili üç genç ve Iraklı bir gencin öldürülmesi ile itham ediliyordu.
Son Güncelleme: Çarşamba, 10 Ekim 2012 14:28 Devamını oku...
 

ULUSLARARASI ADALET GÜNÜ

e-Posta Yazdır PDF

Uluslararası Adalet Günü: Dünyada Cezasızlığın Sona Erdirilmesi İçin Kurulan Sistemin 14üncü Yıldönümü Kutlanıyor ve Türkiye Hala Sistem Dışı!

 

Uluslararası Ceza Mahkemesi Koalisyonu, Roma Statüsü’ne taraf olmayan tüm devletleri ve Türkiye’yi, Statü’ye taraf olmaya bir kez daha davet eder.

17 Temmuz 1998’de Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni kuran Roma Statüsü, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edildi. Bugün 139 devletin imzaladığı, 121 devletin taraf olduğu Statü ile kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), soykırım, insanlığa karşı suçlar, savaş suçları ve saldırı suçunun takibi konusunda tüm dünya üzerinde etkili tek hukuk mekanizması olarak varlığını sürdürüyor.

Son Güncelleme: Perşembe, 09 Şubat 2017 15:17 Devamını oku...
 

20 HAZİRAN DÜNYA MÜLTECİLER GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

e-Posta Yazdır PDF

 

20 HAZİRAN DÜNYA MÜLTECİLER GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

2011: DÜNYADA MÜLTECİLERMültecilerin Statüsüne İlişkin 1951 Cenevre Sözleşme'sinin 60. yılının kutlandığı 2011 yılında, pek çok ülkede çatışma ve zulüm olaylarının tırmanması sonucu dünya genelinde mülteci sayısında son 10 yılın en hızlı artışı yaşandı. Sadece Fildişi Sahilleri, Libya, Sudan, Somali'den kaçan 876.100kişi devletlere veya BMMYK'ya sığınma başvurusunda bulundu

Son Güncelleme: Çarşamba, 08 Şubat 2017 22:41 Devamını oku...
 

Özür açıklanmaz, özür dilenir

e-Posta Yazdır PDF

  

Özür Açıklanmaz, Özür Dilenir !

Başbakan Erdoğan, astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş'in Umut Kitabevi'ni bombalamalarından sonra Şemdinli'de gösterdiği duruşu Uludere'de de gösterseydi, bugün kelimelerin etrafında dolaşmak zorunda kalmazdı.

Önceki yazıyı okumayanlar için kısa bir hatırlatma yapmalıyım. Şemdinli'de Umut Kitabevi bombalandıktan sonra 20 Kasım sabahı ansızın Şemdinli'de ortaya çıkan Erdoğan, oradan Yüksekova ve Hakkari'ye uzanmış, bu olayı çözmek için "el ele vermeliyiz" demişti.

Son Güncelleme: Çarşamba, 04 Temmuz 2012 18:17 Devamını oku...
 

"Kaybedecek Vaktimiz Yok"

e-Posta Yazdır PDF
 "Kaybedecek Vaktimiz Yok"

Avukat Elçi, birçok gözaltında kayıp dosyasının birkaç yıl içerisinde zamanaşımına uğrayabileceğine dikkat çekti ve savcılıkların bir an önce harekete geçmesi gerektiğini belirtti; Arcan, uluslararası sözleşmelerin imzalanması gerektiğini açıkladı.

  
Son Güncelleme: Cuma, 17 Şubat 2017 23:12 Devamını oku...
 

Nefret Suçlarının Yarını

e-Posta Yazdır PDF

 Nefret Suçlarının Yarını

 Günal Kurşun

Sorumluluk ve pişmanlık duygularıyla anmamız gereken 2007’deki Hrant Dink cinayeti sonrasında genelde hukuk, özelde ise ceza hukuku dünyasının daha fazla ilgisini çeken nefret suçları kavramı, Türkiye’de hala boşlukta asılı vaziyette kaderini bekliyor. Hem teorisyenlerin tartışmalarına cılız da olsa bir ışık tutabilmek, hem de sivil toplumun taleplerinin daha sistematik hale getirilebilmesine yardımcı olmak ve kavramı açık bir şekilde ortaya koymak gerekliliği ile, bu çalışmada nefret suçlarının tarihi gelişimini kısaca ortaya koymaya ve bu konuda yapılması gerekenleri belirterek bir yol haritası önermeye çalışacağım.
Son Güncelleme: Perşembe, 05 Temmuz 2012 09:40 Devamını oku...
 

Homofobi Irkçılıktır

e-Posta Yazdır PDF

  Homofobi Irkçılıktır

İfade özgürlüğü söz konusu olduğunda bizim adalet terazilerinde ciddi sorun var. Bu hem toplum vicdanı hem de mahkemeler bakımından böyle. İktidarı, devleti hedef alan eleştiriler için tahammül sınırlarımız çok dar. Ama iş azınlıkları, kırılgan grupları hedef alan nefret söylemlerine gelince bizden daha özgür ülke yok dünyada. İstediğiniz kırılgan gruba karşı istediğiniz şekilde hakaret edebilirsiniz Türkiye’de... İçin trajikomik tarafı, bizim bu nefret söylemlerini ‘sözde’ yasaklayan bir ceza yasası maddemiz bile var.

Son Güncelleme: Perşembe, 05 Temmuz 2012 09:42 Devamını oku...
 

Eşcinseller ve Nefret

e-Posta Yazdır PDF

 Eşcinseller ve Nefret

Cinsel azınlıkların hakları, Türkiye’nin en geride kaldığı bir konu. Tam bir ikiyüzlülük ve sessizlikle geçiştiriyoruz konuyu. Uzun yıllardan beri her platformda, her vesileyle, kendimce cinsel azınlıkların haklarını savunmaya çalışıyorum. Ama bir şeyi ‘akılla’ ve ‘kalp gözüyle’ görmek, anlamak çok farklı şeyler. Bir yıl kadar önce bir arkadaşımın anlattığı kendi ‘hikâyesini’ dinleyinceye kadar, meseleyi hiçbir zaman ‘kalp gözümle’ görmediğimi fark ettim. Sanırım sadece ben değil, o gün onun hikâyesini dinleyen, masanın etrafındaki herkes, balyoz gibi bir yumruk yemişcesine sendelemiştik. Bir anda, bir çocuğun Türkiye’de eşcinsel olduğunu fark etmesinin ne demek olduğunu kavradığımızı düşünüyorum ve bu kavradığımız şey biraz ağır gelmişti doğrusu.

Son Güncelleme: Perşembe, 05 Temmuz 2012 09:45 Devamını oku...
 

Nefret Suçu Yasa Platformu, Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti

e-Posta Yazdır PDF

Nefret Suçu Yasa Platformu, Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti

Nefret Suçu Yasa Kampanyası Platformu, Ankara’da siyasi parti ve komisyon görüşmeleri dahilinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Nefret suçlarına karşı farkındalığı artırmayı ve yasal mevzuat getirmeyi hedefleyen platform, geçtiğimiz günlerde bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurulmuştu.

“Sen de başkasın nefretme” sloganıyla yola çıkan platform, 50’den fazla sivil toplum kuruluşunun bir araya gelmesinden oluşuyor. 

Son Güncelleme: Perşembe, 05 Temmuz 2012 09:49 Devamını oku...
 

İnsan Hayatı Bu kadar ucuz mu ?

e-Posta Yazdır PDF

 

Şırnak’ın Uludere İlçesine bağlı bir sınır köyü olan Ortasu köyü sakinlerinden oluşan bir grup, önceki gece sınırdan ülkeye giriş yaparken uçaklardan atılan bombalarla vuruldu. Büyük çoğunluğu çocuklardan oluşan 35 insan saldırıda hayatını kaybetti, üç kişi ise yaralı olarak kurtuldu. Jetlerin harekete geçmesinin İnsansız Hava Araçlarından (İHA) gelen istihbarattan kaynaklandığı, sivillerin “terörist” zannedilerek vurulduğu, sanki bir mazeretmiş gibi açıklandı. İnsan hayatının bu kadar ucuz olduğu bir ülkede insan haklarından ne kadar söz edilebilir bilemiyoruz. Kürt sorununu salt silahlı yöntemle çözmeye çalışmak, meseleye sadece güvenlik odaklı bakmak hiçbir şey getirmiyor. Meseleleri insan hakları odaklı bakışla ele almanın gerekliliğini, dilimizde tüy bitse de bir kez daha hatırlatıyoruz. Savaş hukuku kurallarına bile uyamayan bir ülke, medeni bir ülke olamaz. Durum ne Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülükleriyle, ne ceza hukukuyla, ne de terörle mücadele hukukuyla bağdaşmaktadır. 35 insanın öldürülmeleri hukuken olduğu kadar ahlaken de kabul edilebilir değildir.

 

İnsan Hakları Gündemi Derneği

Son Güncelleme: Perşembe, 09 Şubat 2017 15:14
 

Soykırım mıydı ?

e-Posta Yazdır PDF

 

Türkiye'yi 'Ermenilere soykırım yaptın' diye yargılayacak bir mahkeme yok. O yüzden bu hukuki tanımın hiçbir önemi yok aslında...

Yazının sonuna Youtube’dan minik bir video koydum. 1 dakika 14 saniyelik bir video bu. 60 küsur yaşında olduğunu tahmin ediyorum. Tam tarih belirtilmiyor ama muhtemelen Birleşmiş Milletler’in Soykırım Sözleşmesi’ni (1948) kabulünün hemen ardından çekilmiş. İlk önce sunucu, dünyanın henüz tanıştığı ‘genocide’ (soykırım) kelimesinin ne anlama geldiğini açıklıyor. Genocide’in, Latince genos (ırk) ve cide (öldürmek) kelimelerinin birleşmesinden meydana geldiğini söylüyor. Bu açıklamayı yaptıktan sonra hem bu kelimeyi icat eden ve hem de BM Soykırım Sözleşmesi’ni kaleme alan Yale profesörü Raphael Lemkin’e dönüyor ve ‘soykırım’ konusuna ilgisinin nasıl başladığını soruyor. Lemkin’in cevabı şöyle: “Geçmişte pek çok kez meydana geldiği için soykırım konusuyla ilgilenmeye başladım; soykırım Ermenilerin başına geldi, Ermenilerden sonra Hitler harekete geçti.” 

Son Güncelleme: Perşembe, 05 Temmuz 2012 09:55 Devamını oku...
 

101 Soruda Uluslararası Ceza Mahkemesi

e-Posta Yazdır PDF

101 Soruda Uluslararası Ceza Mahkemesi

Günal Kurşun

 

Attachments:
Download this file (101SorudaUCM.pdf)101SorudaUCM.pdf[ ]1194 Kb
Son Güncelleme: Pazartesi, 06 Mart 2017 13:12
 

Türkiye Suriyelilere sınırlarını kapatmamalı

e-Posta Yazdır PDF

Yaklaşık 1 ay önce Türkiye’ye en uzun kara sınırı olan Suriye’de başlayan protesto gösterileri gün geçtikçe şiddetlenmektedir. Suriye hükümetinin özellikle son iki haftadır göstericilere askeri önlemlerle, ağır silahlar kullanarak karşılık vermesi yüzlerce sivilin öldürülmesine binlerce sivilin yaralanmasına neden olmuştur.

Suriye’deki bu kaos ortamından kaçarak güvenli bir yer arayan bir kısım Suriyeli, en yakın komşu ülke olarak gördükleri Türkiye’ye sığınmışlardır. 29 Nisan 2011 tarihinde Hatay’ın Yayladağı ilçesi sınırına gelerek Türkiye’ye sığınmak isteyenler Türkiye yetkilileri tarafından kabul edilmiş ve 252 Suriyeli sığınmacının güvenlik, barınma, gıda, sağlık ihtiyacını karşılamak üzere önlemler alınmıştır.

Son Güncelleme: Çarşamba, 08 Şubat 2017 22:38 Devamını oku...
 

Kanunen Y(a)S(a)K, Hukuken Olsa Da Y(e)S(e)K!

e-Posta Yazdır PDF

İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD) olarak, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 18 Nisan 2011 Pazartesi günü, çoğu Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından desteklenen 12 bağımsız milletvekili adayının seçime girmelerini veto ettiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Bu veto kararının insan hakları ve hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik bir rejimde, seçme ve seçilme özgürlüğüne aykırı olduğunu dile getirmek isteriz. Her ne kadar yasal tabanı olduğu iddia edilse de, belli bir siyasi görüş ya da etnik gruba karşı ön yargı ile yaklaşıldığı izlenimi veren bu karar ve ona dayanak teşkil eden ayrımcı bakış açılı mevzuat en kısa sürede değiştirilmeli, standardı yükseltilmelidir. Bu haliyle YSK kararının, Anayasaya ve uluslararası düzeyde kabul görmüş ve saygın bir yere konmuş bulunan insan hakları sözleşmelerindeki eşitlik ilkesine ve ayrımcılık yasağına aykırı olduğunu belirtmek isteriz.

Saygılarımızla…

İnsan Hakları Gündemi Derneği

Son Güncelleme: Çarşamba, 08 Şubat 2017 22:35
 

Ergenekon’daki büyük resim ve yanlış fırça darbeleri

e-Posta Yazdır PDF

Orhan Kemal CENGİZ

Ergenekon Davası ve onun sonrasında oluşan yeni dengeler bir anda ortadan kalkıverse, tekrar “faili meçhul” cinayetlerin başlayacağına, Gayrimüslimlerin ve aydınların yeniden tehdit altına gireceğine ve hararetli “darbe” arayışlarının geri geleceğine dair en küçük bir şüphe duymuyorum. Bugünlerde birilerinin dillerine pelesenk ettikleri, “Korku Cumhuriyeti”, Ergenekon davasının akamete uğradığı bir Türkiye’de, sınır tanımaz bir öfkeyle iniverir tepemize… Umarım o günleri asla görmeyiz.

Ben başladığı günden beri Ergenekon davasını hararetli bir şekilde destekliyorum. Çünkü yukarıda sözünü ettiğim “büyük resmin” farkındayım. Ama bu büyük resmi görürken, bu resmin sağına soluna değen yanlış fırça darbelerini, zaman içinde resmin tamamını gölgeleyebilecek “lekeleri” de görmezden gelemiyorum.

Son Güncelleme: Cuma, 08 Nisan 2011 23:09 Devamını oku...
 

Basına ve Kamuoyuna

e-Posta Yazdır PDF

Yargıya yönelik ordu müdahalesinden kaygı duyuyoruz!

Genelkurmay Başkanlığı, yürümekte olan Balyoz davasında, mahkemenin, görevli ve emekli 163 personelinin tutukluluk halinin devamına ilişkin kararını anlamakta güçlük çektiğini ifade eden bir açıklama yapmıştır.

Türkiye’de ordunun siyaset ve yargı üzerindeki etkisi, bu kapsamda anayasal sınırlarını aşan müdahale pratiği ve bu müdahalelerin belirleyici etkisi göz önüne alındığında, bu açıklamanın mahkeme üzerinde bir baskı anlamına geldiği ve davanın bundan sonraki seyri ile ilgili olarak derin bir kaygı duymamızı gerektirdiği açıktır.

Son Güncelleme: Çarşamba, 08 Şubat 2017 22:34 Devamını oku...
 


Sayfa 7 > 12

E-Mail Listesi

Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olun.